БНР | 17.11.2020 11:18:12 | 138

"Световен театър в София" - свободен достъп до 24 ноември


До 24 ноември можем да гледаме онлайн редица театрални спектакли в рамките на 14-то издание в платформата "Световен театър в София". Селекцията очертава естетическия профил на европейската сцена през последните две десетилетия. Зрителите ще имат напълно свободен достъп до всички излъчвания от начално обявената дата в рамките на три дни. Всички спектакли са достъпни на цялата територия на България, със субтитри на български език.

Платформата е част от Календара на културните събития на Столичната община за 2020 година.

В специалното дигитално издание тази година има продукции и на български творци, работили в чужбина – „Дом №13“ на режисьора Теди Москов със Самуел Финци в Талия театър – Хамбург, или „Лебедово езеро“ на Норвежката национална опера и балет с участието на българския балетист Калоян Бояджиев. Програмата завършва с In memoriam за Димитър Гочев, поставил „Хамлетмашина“ от Хайнер Мюлер през 2007 г. и участвал като актьор в този спектакъл на Дойчес театър.

Трите знаменити пиеси на Чехов, на когото тази година честваме 160 г. от неговото раждане –  „Чайка“, „Три сестри“ и „Вишнева градина“, ще бъдат показани в силни сценични интерпретации от германска, румънска и белгийска продукция. 

В програмата се показват различните лица на театъра днес – и спектакли върху класически и съвременни текстове, и театралната антропология на Еуженио Барба, и политическият театър на Мило Рау, и разширяващите се територии на театралността при съвременния балет, а също при съвременния цирк.

Първото заглавие от програмата – „Чайка”,  е от последните постановки на големия немски режисьор Юрген Гош с премиера през 2009 г.  Във всички отзиви за нея се изтъкват първокласната актьорска игра на водещи в трупата на Дойчес театър актьори, сред които известната театрална и филмова актриса Корина Харфух и младата звезда Александър Куон.

Документален филм за спектакъла „Истината“ (La Verita) на една от компаниите – емблеми в съвременния цирк – „Финци Паска“, е част от програмата. Той е вдъхновен от картината „Безумният Тристан“ на Салвадор Дали – от състоянието на съноподобно будуване, което тя внушава. Артистите в спектакъла – едновременно акробати, танцьори, актьори и певци, преминават през сюрреалистична поредица от образи. 

Спектакълът „Дом № 13“ ни връща към 90-те години и към изявите на режисьора Стефан Москов в Германия, когато той печели немската критика и публика със своя игрови театър. Той поставя през 1997 г. в „Талия театър“ – Хамбург тази забавна гротеска по текстовете на Чехов с трима страхотни актьори, с три стола и няколко подвижни стени, както и с джаз музика от Антони Дончев. В него блести и младият Самуел Финци с изключителната си артистичност, енергичност и импровизационен талант.

За първи път българската публика ще може да се запознае и с острия политически театър на световноизвестния режисьор Мило Рау. На 17 ноември от 19:00 ч. стартира изръчването на филм „Радио на омразата“ за едноименния му документален спектакъл, посветен на геноцида на Руанда и пропагандната роля на местна радиостанция. 

„Лебедово езеро” на Норвежка национална опера и балет – Осло ще бъде излъчен на 18 ноември. Александър Екман е от майсторите на съвременната хореография. Той получава световно признание с неговите мащабни, изпълнени с хумор и находчивост танцови спектакли, в които съчетава класика и съвременност. Заедно с шведския композитор Микаел Карлсон той създава изобретателна и оригинална интерпретация на най-известния балет на всички времена.

“Наблюдатели“ е съвременен документален театър на режисьора Крищоф Келемен, който се превръща в голям хит в Унгария и получава наградата на театралните критици за най-добра пиеса и най-добра независима продукция. Той пренася в Унгария през 60-те години на XX в. Около историята за  студента по филмова режисура Михаел Везенчи, заподозрян  че работи за британското разузнаване, се разнищва цялата мрежа от наблюдение, следене и изнудване, поддържана от тайните служби по това време. Спектакълът ще бъде достъпен от 19 ноември  с подкрепата и на Унгарския културен институт в София.

20 ноeмври е датата на излъчването на друга съвременна интерпретация по Чехов – „Вишнева градина“, на белгийската театралната компания tg STAN. Това е една от най-актуалните театрални компании в Европа, сформирана от група актьори в края на 80-те в Антверпен, Белгия.  

„Сънят на Андерсен“ (2004) е спектакъл на една от водещите театрални лаборатории в света – „Один театър“ и на едно от най-важните имена в съвременния театър Еуженио Барба. Той е създаден върху приказки от Ханс Кристиан Андерсен и импровизации на актьорите. С разнообразни средства, съчетаващи физически, куклен и визуален театър, спектакълът се развива като калейдоскоп на фантазията, като съчетание на реални събития и приказни мотиви, наподобявайки сън, нахлуващ в съзнанието на Андерсен. Излъчването ще бъде на 21 ноември от 19:00 ч.

На 22 ноември ще бъде излъчен in memoriam спектакъл на Димитър Гочев „Хамлетмашина”. Връзката на режисьора Димитър Гочев с личността и текстовете на германския драматург Хайнер Мюлер е легендарна. Тя започва от 60-те години, когато Гочев е асистент на големия режисьор Бено Бесон в Германия. В него ще видим Гочев и като актьор, който с безкраен респект произнася текста на Мюлер.

Прочети цялата публикация