БНР | 17.11.2020 18:36:08 | 153

Младежите разгромиха Естония, но не успяха да се класират за европейското

Съставът на България победи с 3:0 тима на Естония в последна среща от Европейските квалификации за младежи до 21 години, но нашите остават на 3-о място в пета група. Втората позиция, която дава право на бараж, е за Полша, която по същото време надигра Латвия с 3:1. Поляците завършват с 20 точки, а нашите остават на 2-ата позиция с 18. Русия спечели групата, като оглави класирането с 23.

България излезе в този мач с мисъл за чудо в Полша, където директният съперник на нашите имаше домакински мач с Латвия. Българите, макар и без 13 души от предварителния списък, извадени заради заразата от коронавирус, наложиха надмощие от 1-ата минута. След няколко пропуска пред вратата на Карл Ньом дойде в 28-ата минута, когато Лъчезар Котев откри резултата с бомбен удар от 28-30 метра. Той направи двойно подаване със Здравко Димитров, получи на празно пространство и наказа неубедителния вратар на гостите. Само две минути по-късно десният защитник Ертан Томбак удвои преднината на нашите, след като направи двойно подаване с Илиан Илиев-младши и от много малък ъгъл прониза вратаря на гостите. Минута преди края на първото полувреме естонците можеха да накажат неубедителна изява на вратаря Наумов. Веля направи двойко с Рейнкорт и стреля, а стражът на ЦСКА 1948 отби неубедително в средата. От 4 метра обаче притичалият Рейнкорт прати невероятно топката високо над вратата.

Началото на второто полувреме започна с лоши вести от Полша, където домакините поведоха набързо с 2:0, а 10-ина минути по-късно вкараха и трети гол. Българите, които се борят за едно от петте най-добри втори места, бяха огорчени и от убедителната победа на Хърватия. Всичко това свали напрежението от мача и нашите продължиха да доминират, но не така агресивно. В 71-ата минута Стенкорт отново можеше да вкара, но този път капитанът на България Даниел Наумов спаси удара му с една ръка. В 88-ата минута Калоян Кръстев оформи крайното 3:0, след като засече центриране от ляво на Здравко Димитров. Това е второ попадение за Кръстев в тези квалификации.