БНР | 18.11.2020 13:54:34 | 115

Изборът на яйца е и етичен - в ход е кампания срещу отглеждането на кокошки в клетки


26 000 български граждани са подкрепили европейската инициатива за забрана на клетките за отглеждане на кокошки-носачки, съобщават от Сдружение „КАЖИ“. Идеята за забрана е подкрепена от подписите на 1,5 милиона европейски граждани и вече е представена в Брюксел.

Четири европейски държави вече са забранили отглеждането на кокошки в клетки, а близо 2 хиляди компании по света са поели ангажимент да прекратят продажбата и употребата на яйца от ферми с клетки. Сред тях са и някои от големите вериги търговски вериги в България. 20 български компании са се присъединили към кампанията.

До края на ноември Сдружение „КАЖИ“ провежда кампания в софийското метро, призовавайки пътуващите да не купуват яйца с код 3 - от клетъчно отглеждане. Кампанията преминава под надслов „Разперени криле“, тъй като при такъв тип отглеждане на една птица се пада място по-малко от размера на лист А4, което не е достатъчно дори да разпери крилете си, без да ги удари в друга птица или в решетките на клетката.

Кампанията е насочена от една страна към потребителите, за да знаят как да избират яйцата, които купуват, а от друга – към компаниите, за да преминат към производство на яйца, които не са от ферми с клетки, пояснява пред БНР Стефан Димитров от Сдружение „КАЖИ“.

Кодът върху яйцето дава сериозен обем от информация, стига да знаем как да я разчетем. Най-отпред се намират индексите – от 0 до 3, които дават сведения как е отгледана кокошката, снесла яйцето. Масово хората нямат представа какво означават тези кодове, казва Димитров.

Код 0 означава био яйце, 1 – яйце от свободна кокошка, 2 – яйце от подово отглеждана кокошка и 3 – от кокошка, живяла само в клетка.

Около 74% от кокошките носачки у нас са в клетки, или около 3 милиона птици. „Което е три четвърти от кокошките като цяло. В ЕС средният процент е 49, с всяка изминала година стават все по-малко. В страни като Германия, Австрия и Швейцария този процент е близо до нулата. И Чехия наскоро също прие забрана“, коментира Стефан Димитров.

Отглеждането на кокошки в клетки тръгва от средата на миналия век. То изисква по-малко усилия от страна на фермерите и пести разходи, включително за работна ръка. „Понеже е по-лесно да бъдат затваряни, като производствени машини – да не мърдат и да седят на едно място в тези клетки“, изтъква Димитров. 

Една клетка побира средно между 20 и 80 кокошки.

Разликата в цената на яйцето от клетъчно отглеждана кокошка и от такава с подово отглеждане е около 3 стотинки. По-голяма става тя между цените на яйцата от подово отглежданите и свободно отглеждани кокошки – около 30 стотинки. Най-скъпите яйца – тези с код 0, излизат около 1 лев за брой.

Още детайли чуйте в звуковия файл.

Прочети цялата публикация