БНР | 20.11.2020 07:48:54 | 106

Таня Михайлова: Най-притеснителното е да не могат да се диагностицират дефицитите и пропуските


Там, където има 15% отсъстващи не се провеждат занятия за учениците от 5-и до 12-и клас.

"В различните области, в зависимост от различния процент заболеваемост подходите са различни. Смисълът е точно това - да се отговори на ситуацията, която е в конкретното училище. Има училища, в които за щастие все още няма случаи на заболели ученици и учители. Там продължават процесите", каза за БНР заместник-министърът на образованието и науката Таня Михайлова.

Локалният подход, съобразен с конкретната епидемична обстановка, остава, съобразен със спецификата на едно училище и това е най-добрият подход.

"И в момента факт е, че има училища, които е наложително да преминат в онлайн обучение, поради факта, че отговарят едновременно на двете условия -  да са в червената зона и да имат 15% отсъстващи по причини, свързани с грипоподобни симптоми, симптоми, които са съотносими с Covid-19, но реално погледнато в други училища такива ситуации няма, така че нормално е те да останат и да продължат да учат".

Спазването на дистанцията между учениците е предизвикателство и за тях самите и това е разбираемо - това са малки деца, по-малки, млади хора, които нормално е понякога да пренебрегват съветите на възрастните.

"Ние пренебрегваме щетите, които биха се нанесли върху психиката на нашите деца и на тяхната когнитивна ангажираност, тяхната двигателна активност“.

"Още повече при по-големите ученици в гимназиалната степен има предмети, има дисциплини, които трябва да се осъществят присъствено и тук затова искам да подчертая предимствата на този локален подход, нашите училища са много различни - ако вземем един 8-и клас в една езикова гимназия и един 8-и клас в една професионална гимназия, спецификите са изключително различни", подчерта Таня Михайлова.

Няма еднакво решение, което да е спуснато за всички видове училища.

"Най-притеснителното е да не могат да се диагностицират дефицитите и пропуските. Това се прави от учителя, който преподава, защото той най-добре познава класа си и защото най-добре познава и следи по заложените цели и очакваните резултати от една учебна програма, които трябва да се достигнат", изтъкна Михайлова.

Присъственото обучение е много важно и е много ключово според заместник-министъра на образованието:

"Нашата образователна система има две ключови задачи - на първо място категорично това е опазването живота и здравето на учениците, на учителите, на второ място това е образователния процес, който трябва да бъде с възможностите за преодоляване на дефицитите".

Цялото интервю можете да чуете от звуковия файл.

Прочети цялата публикация