БНР | 20.11.2020 09:08:16 | 157

Синдикалисти срещу промените в Кодекса на труда


Синдикални членове, работещи в различни сфери, не приемат предложените промени в Кодекса на труда. 

"И в момента се работи много извънредно, но българските работодатели си позволяват да нарушават законите и да не изплащат този извънреден труд, камо ли пък сега това, което те искат - извънредният труд да бъде увеличен от 150 на 300 часа. Това означава, че ще узаконят 6-дневната работна седмица и ще имат възможността за всеки един ден да увеличат работното време с 1 час, което означава, че от 8, то може да стане 9 часа. Това абсолютно води до експлоатация на работещите и ние сме категорично против това - да се заложи на увеличаване на извънредния труд". Това коментира в предаването "Преди всички" Мая Илиева от Синдиката на българските медицински специалисти. 

Другото предложение е свързано със сумираното изчисляване на работното време, което се настоява да стане 12 месеца.

"Тук уловката е следната - ти можеш да работиш много извънредно, да кажем първите три месеца от годината, но работодателят ще има възможност да не ти ги плати като извънреден труд, той може да ги разсрочи за тези 12 месеца, изчисляването на тези часове, и ако август месец няма необходимост, той просто да ви компенсира с една почивка", допълни Илиева. 

При еднодневните трудови договори няма никаква полза за работника: 

"В тези еднодневни договори отпадат придобивките като трудов стаж, като платен отпуск и по този начин работодателите не предлагат трудов договор на работниците", допълни Мая Илиева.

В момента медиците полагат много извънреден труд: 

"След изявленията на щаба през пролетта, когато се говореше за масово измиране, за чували с трупове, много от колегите наистина ги е страх да работят в такива отделения, даже на места са и като прокажени, знаете случая със санитарката", допълни Мая Илиева.

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл. 

Прочети цялата публикация