БНР | 20.11.2020 15:47:25 | 186

Как учат студентите медици и как някои от тях работят в Covid отделения


Пред Медицинския университет-София така или иначе стоят предизвикателства. Covid епидемията създаде необходимост от ускоряване на нужните реформи.
Това посочи пред Радио София акад. Лъчезар Трайков, ректор висшето медицинско училище. То припомни, че още при кандидатирането за поста е предвещал въвеждането на модерно, дистанционно обучение, симулационни центрове и т.н. Всичко това сега е на дневен ред с още по-остра наложителност и е трябвало да се действа „с летящ старт“.

МУ-София вече разполага и използва платформа за дистанционни упражнения и обмен на информация. В същото време по избор се дава възможност за присъствени упражнения в малки групи (5-6 души), обясни акад. Трайков.

Ректорът е поставил задача на екипа си - да се подготви кандидатстване за вуза онлайн – подаване на дукументи, записване и т.н.

Започнала е подготовката и за първияя симулационен център, който ще бъде в Александровска болница.

Акад. Трайков уточни, че ректорското ръководство е решило доброволците с 60 часа в ковид звена да пълучат 4 стипендии от субсидията на университета – около 520 лева.

„Ще положим всички усилия извънредната обстановка да не ги ощети по отношение на обучението.“

Как протичат в момента практическите обучения на студентите по медицина от горните курсове, колко студенти работят в Covid отделенията, подготвени ли са за това, как Медицинският университет в София подкрепя и подпомага работата на студентите по медицина като доброволци в звената с пациенти? – за това Катя Василева разговаря с акад. Трайков.

Асоциацията на студентите по медицина договори с Министерството на здравеопазването условия, при които да бъдет наемани на работа в Covid отделенията.

До този момент не е имало правила, каза пред Радио София момиче, което е студент четвърти курс в Медицинския университет. На фона на онлайн упражненията и в университета, за да придобие практика, тя взима решение да работи като медицинска сестра в отделение "Вътрешни Болести" в софийска болница.

Пред репортера ни Михаил Митев тя разказа, че заради усложнилата се ситуация е задължена, да работи в Covid отделение, без да има необходимото обучение. Не е доброволец. Заплащането е 5 лв. на час. Гласът е променен по молба на студентката.

Калоян Данков е студент по медицина, който учи в университета в Кьолн, Германия. Работи в здравнa службa и неговата работа е да прави тестове на потенциално заразени с Covid-19. Заплащанато там е 15 евро на час.

Каква точно е неговата работа, как здравните служби привличат студентите по медицина, за да помагат, как е бил обучен преди да започне, каква е ситуацията в момента  в Германия – това разказа той пред репортера Георги Карамфилов.

Прочети цялата публикация