Fakti.bg | 23.11.2020 05:32:57 | 254

Тайван има решаваща роля в глобалната борба с киберпрестъпността


Комисар от Бюрото по криминални разследвания в Тайван Хуанг Минг-Чао призова международната общност да подкрепи участието на страната като наблюдател в тазгодишното издание на Генералната асамблея на INTERPOL. Той е категоричен, че островната страна има решаваща роля в глобалната борба с киберпрестъпността и може да сподели ценен опит.

„Тайвански национални екипи за киберсигурност и борба с пандемията

Откакто се появи в края на 2019 г., COVID-19 се превърна в глобална пандемия. Според статистиката на Световната здравна организация към 30 септември 2020 г. има повече от 33,2 милиона потвърдени случая на COVID-19 и повече от 1 милион смъртни случая в световен мащаб. След като е преживял и успешно се е преборил с пандемията от SARS през 2003 г., Тайван е предприел навременни действия, сред които са ранният скрининг на входящите пътници, както и сформиране на национален екип за производство на предпазни средства - в частност на маски. Бързата реакция на правителството и сътрудничеството на гражданите помогнаха ефективно да се ограничи разпространението на болестта.

Международната общност влага ресурси в борбата с COVID-19 във физическия свят, но киберсвета също е подложен на атака и е изправен пред големи предизвикателства. Тенденциите в кибератаките: според доклад, публикуван през август 2020 г. от Check Point Software Technologies Ltd. – известна компания в сферата на IT сигурността – свързаните с COVID-19 кибератаки се увеличават драстично от под 5000 на седмица през февруари до над 200 000 в края на април.

В същото време, докато коронавирусът сериозно засяга живота и сигурността на хората, киберпрестъпността подкопава националната сигурност, бизнес операциите и сигурността на личната информация, причинявайки значителни щети и загуби. Успехът на Тайван в борбата с вируса спечели световно признание. Изправен пред киберзаплахите и свързаните с тях предизвикателства, островът активно насърчава политики, изградени около концепцията, че информационната сигурност е национална сигурност. Тайван подкрепи усилията за обучение на специалисти по IT сигурност и развитие на индустрията и иновативните технологии. Тайванските национални екипи присъстват винаги, когато става въпрос за превенция на заболявания или киберпрестъпления.

Киберпрестъпността не познава граници; Тайван се стреми към трансгранично сътрудничество

Нациите по целия свят се борят с широко разпространената детска порнография, нарушенията на правата на интелектуалната собственост и кражбата на търговски тайни. Измамите с бизнес имейли и рансъмуерът също са генерирали големи финансови загуби сред предприятията, докато криптовалутите са се превърнали в път за престъпни транзакции и пране на пари. Тъй като всеки, имащ онлайн достъп, може да се свърже с всяко устройство с достъп до интернет в света, престъпно ориентираните лица използват анонимността и свободата, произлизаща от това, за да прикрият самоличността си и да се ангажират с незаконни дейности.

Тайванската полиция има специално звено за разследване, включващо следователи по киберпрестъпления. В допълнение на това бе създадена и дигитална лаборатория по криминалистика, отговаряща на изискванията на ISO 17025. Киберпрестъпността не познава граници, така че Тайван се надява да работи съвместно с останалия свят и всички заедно да се борят с този проблем.

Споделеното разследване е от изключителна важност за Тайван

През август 2020 г. щатският Департамент по национална сигурност, Федералното бюро за разследване и Департаментът по отбраната публикуваха Доклад за анализ на злонамерен софтуер, идентифициращ финансирана от държавата хакерска организация, която наскоро използва вариант на злонамерен софтуер от 2008 г., известен като TAIDOOR, за стартиране на атаки. Многобройните тайвански правителствени агенции и компании вече са били обект на подобни атаки. В доклад от 2012 г. Trend Micro Inc. отбелязва, че всички жертви на гореспоменатия софтуер са от Тайван и че по-голямата част са правителствени организации. Всеки месец публичният сектор на Тайван се сблъсква с изключително голям брой кибератаки, идващи отвъд границите на страната – между 20 и 40 милиона случая. Бидейки основна мишена на държавно спонсорирани атаки, Тайван успява да проследи техните източници и методи и използвания злонамерен софтуер. Чрез споделяне на данни от разузнавателните си акции, страната би могла да помогне на други държави да избегнат потенциални заплахи и да улесни създаването на съвместен механизъм за сигурност и противодействие на държавните участници в киберзаплахите. Освен това, като се има предвид, че хакерите често използват сървъри за управление и контрол с цел избягване на разследване, международното сътрудничество е от съществено значение за изграждане на цялостна картина на веригите за атака.

Тайван може да помогне в борбата срещу киберпрестъпността

През юли 2016 г. в Тайван се случи безпрецедентно хакерско посегателство – 83,27 милиона тайвански долара бяха незаконно изтеглени от банкомати на First Commercial Bank. В рамките на една седмица полицията възстанови 77,48 милиона от откраднатите пари и арестува трима членове на хакерска група – латвиеца Андрейс Перегудовс, румънеца Михаил Колибаба и молдовеца Никлае Пенков – която до този момент беше недосегаема. Инцидентът привлече международното внимание. През септември същата година подобно ограбване на банкомат се случи и в Румъния. Смяташе се, че и в двата случая е замесено заподозряно лице, което кара разследващите да стигнат до заключението, че кражбите са извършени от една и съща група. По покана на Агенцията на Европейския съюз за сътрудничество в областта на правоприлагането (Европол) Тайванското бюро за криминално разследване (CIB) осъществи три посещения, за да обмени данни от разузнаването и доказателства. В последствие двете институции създадоха Операция TAIEX. Съгласно плана CIB предостави на Европол ключови доказателства, извлечени от мобилните телефони на заподозрените. Европол на свой ред преся доказателствата и идентифицира мозъка на операцията, известен като Денис, който тогава се намираше в Испания. Това доведе до ареста му от Европол и испанската полиция, слагайки край на хакерската банда.

За да предприеме мерки срещу хакерските групировки, Европол покани тайванската CIB да се присъедини

Борбата с киберпрестъпността изисква международно сътрудничество и Тайван трябва да работи съвместно с други държави. Тайван може да помогне на тези други страни и е готов да сподели своя опит, за да направи виртуалното пространство по-безопасно и да реализира наистина безграничен интернет.“

Хуанг Минг-Чао завърши своето изявление с апела: „Моля да подкрепите участието на Тайван в тазгодишното издание на Генерална асамблея на INTERPOL като наблюдател, както и в срещите, механизмите и обучителните дейности на INTERPOL. Изказвайки подкрепата си за Тайван на международни форуми, можете да играете критична роля за постигането на целта на Тайван за участие в международни организации по прагматичен и смислен начин. В борбата с киберпрестъпността Тайван може да помогне!“

Прочети цялата публикация