Fakti.bg | 24.11.2020 16:26:54 | 237

След Тръмп идва Байдън: какво се знае за новия кабинет


Президентът на САЩ е смятан за най-могъщия човек в западния свят. Затова и предаването на властта е толкова важно. Най-после Тръмп даде зелена светлина и Байдън може да се захване с първите си задачи.

Новоизбраният американски президент Джо Байдън най-после може да започне подготовката по встъпването си в длъжност и сформирането на своето правителство. Президентските избори в САЩ се проведоха на 3 ноември, но едва сега президентът Доналд Тръмп даде зелена светлина на екипа си за сътрудничество с Байдън.

"Процедурата по предаване на властта стартира", потвърди и директорката на отговорната за това институция GSA Емили Мърфи. В "Туитър" Доналд Тръмп написа, че макар борбата да продължава, той е препоръчал на Мърфи и екипа ѝ "да направят необходимото", за да се задвижи процедурата. Доналд Тръмп и правният му екип не признават резултатите от изборите в редица щати и затова заведоха поредица от дела. Акцията им обаче засега не се увенчава с успех.

Пътят към Белия дом

В САЩ предаването на властта от стария на новия президент е регламентирано със специален закон. Смята се, че президентът на САЩ е най-могъщият човек в западния свят и затова преходът е изключително важен. Новият президент трябва да е дееспособен още от първия ден след встъпването си в длъжност. Като главнокомандващ американската армия президентът носи отговорност за 1,3 милиона войници. Той разполага и с т.нар. ядрените кодове, с които в извънредни ситуации може да разреши използването на ядрени оръжия. Администрацията на американския президент отговаря за бюджет в размер на близо 5 трилиона долара.

Новоизбраните президенти използват времето между вота и инаугурацията, за да сформират своя екип. Държавният глава трябва да запълни хиляди места в Белия дом, министерствата и други федерални институции.

Кой влиза в екипа на Байдън?

78-годишният Байдън вече обяви имената на някои от членовете на кабинета си. 43-годишният Джейк Съливан става съветник по националната сигурност. Тони Блинкен пък ще бъде новият държавен секретар.

В интервю за "Вашингтон пост" бившият президент Барак Обама обяви, че и двамата са добър избор, особено що се отнася до възстановяването на международните отношения. "Нашите съюзници ще се успокоят, когато видят хора като Тони в правителството. Все още властва схващане за разделената Америка, за което допринасят всички изборни трикове. Светът се пита колко надеждна и стабилна е Америка."

Тони Блинкен е бивш заместник-държавен секретар по времето на Обама. Още през май той обеща повече "международно лидерство, международно сътрудничество и координация" за преборване на пандемията от коронавирус. Блинкен е опитен политик, а в свободното си време - фронтмен на групата "Аблинкен".

Най-известният член на кабинета на Джо Байдън обаче безсъмнено е бившият кандидат-президент на демократите Джон Кери. Той ще отговаря за борбата с климатичните промени - тема, по която от години Кери заема твърда позиция. "Науката ни крещи, предупреждава ни и ни принуждава да действаме. Изменението на климата ще засегне всяка държава на земята и всеки клон на глобалната икономика - и в много случаи вече го прави", предупреждава в речите си Кери.

За първи път жена ще заема поста на директор на националното разузнаване. Това е бившата заместник-шефка на ЦРУ Аврил Хейнс. Начело на Департамента за вътрешна сигурност на САЩ пък ще застане Алехандро Майоркас, първият латиноамериканец на подобна позиция.

Всички министри трябва да бъдат одобрени от Сената. Към момента републиканците държат мнозинството в него. Но това може да се промени след балотажа на изборите в Джорджия, който ще се проведе на 5 януари.

Прочети цялата публикация