БНР | 27.11.2020 15:39:36 | 779

Онлайн маратон на знанието


Знание онлайн и то безплатно ще има в продължение на три дни и нощи. Маратонът е обединен под заглавието „Нощ на учените“ и в него ще се включат стотици български учени от университети, БАН, образователни сайтове от 25 града. Те ще обясняват онлайн как науката може да помага. 

Борис Киров от лабораторията по биоинформатика „Биоинфотех“ ще разкаже дали в една подобна обстановка вирусите са ни врагове или приятели:  

Вирусите са еволюционен фактор и са допринесли не малко за развитието на живота на планетата. Може би тепърва ще допринасят за промяната на едно бъдеще човечество. Идеята е на разбираем език да бъдат разказани новите неща в науката, които променят живота ни... Проектите на нашата лаборатория са най-новите методи за прочитане на генетична информация, за да се разбере какви бактерии съжителстват с човека и да бъдат персонализирани лекарства, пробиотици. В период, в който много неща в нашия живот са несигурни, едно от малкото неща, които остават е, че начинът на човечеството да се справя с проблемите са науката и технологиите“. 

Доверието в учените ще върне една подобна инициатива, казва и доц. Мария Станилова от БАН. Биотехнологичната лабораторията, в която тя работи в Института по биоразнообразие, е създадена преди 19 годни по програма на НАТО „Наука за мир“. Доц. Станилова ще разкаже как се запазват лечебните растения. Като те или се връщат в естествената им среда, или се отглеждат изкуствено, за да не се използват естествено растящите. 

Доц. Антоанета Петрова съжалява, че тази година в Нощта на учените Ботаническата градина ще покаже „дистанционно“ растенията, запазени още от царско време. 

„Някои от най-големите ни палми са от това време. Както и някои орхидеи, оригиналните растения. В научно отношение орхидеите са сред групите растения, за които работим - за изследването им, за опазването им“. 

Европейската нощ на учените започва на 27-и и ще продължи до 29-и ноември. Проектът се провежда в 300 града в Европа. 

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл. 

Прочети цялата публикация