Fakti.bg | 18.12.2020 08:57:10 | 71

Любопитни факти за Вечното дерби

На 20 юни тази година ЦСКА и Левски премериха за последно сили, пише "Тема спорт".

Грандовете направиха зрелищно 3:3, като имаше автогол, попадения от дузпи, драма до последните секунди.

Цели 11 армейци, участвали в онзи луд мач, отново може да са на терена и днес.

Тогава като титуляри започнаха Бусато, Турицов, Гълъбов, Занев, Мазику, Антов, Кери, Енрике и Соу, а като резерви на терена се появиха Тиаго и Ахмедов.

От стартовата единайсеторка преди 5 месеца отсъстват Малинов и Евандро, трансферирани съответно в Льовен и Фехервар.

Тогава от пейката се появиха още Рубен Пинто и Едвин Джеси, които вече не са в ЦСКА.

На "Герена" текучеството през лятото бе голямо. Само четирима от титулярите на 20 юни са още в състава - Найденов, Станислав Иванов, Паулиньо и Роберта. Толкова са и резервите.

Като смени тогава влязоха Славчев, Райнов, Мартин Петков и Здравко Димитров - те ще са на разположение и на Стоянович.

От тогавашните титуляри ги няма Георги Георгиев, Янис Каргас, Холмар Ейолфсон, Иван Горанов, Хали Тиам, Филипе Нашименто и Дени Алар, а появилият се след почивката Станислав Костов също вече не е в състава.

Така общо 15 от участниците в предишното дерби имат теоретичен шанс да се появят на терена и днес.

Най-често срещаният резултат на ЦСКА този сезон в първенството е победа с 2:1. С такъв резултат бяха преодолени на два пъти Ботев Враца, както и по веднъж Монтана и Ботев Пловдив. Интересното е обаче, че от повече от 31 години армейците не са побеждавали Левски с този резултат в шампионата. За последно го направиха на 1 април 1989 година. Тогава Лъчезар Танев вкарва набързо два гола след почивката -точен е в 47-ата и 49-ата минута. До края Емил Велев намалява от дузпа.

Последният пълен обрат на червените в Мач №1 у нас пък е от още по-далеч - 22 март 1980-а. Тогава Владимир Николчев дава аванс на тима от "Герена", но Спас Джевизов (29, 55) и Марио Вълков (34) правят нещата 3:1 за червените, преди Емил Спасов от бялата точка да оформи крайното 3:2 за армейците.

ЦСКА не е вкарвал 4 или повече гола в шампионатно дерби от знаменитото 5:0 на 1 октомври 1989-а. Тогава резултата открива Трифон Иванов, а след това 4 пъти мрежата на Левски опъва Христо Стоичков.

Левски пък не е печелил с повече от 2 гола разлика срещу армейците от повече от 25 години. За последно го направи на 2 април 1995-а - 3:0. Тогава тон за успеха дава Георги Иванов-Геша, а след това две дузпи вкарва Даниел Боримиров.

Сините нямат 2 поредни успеха в Мач №1 у нас от времето на Станимир Стоилов. През пролетта на сезон 2005/06 Левски бие с 1:0, а успешната серия с този резултат е продължена и през сезон 2006/07 - 2 победи със същия резултат.