Fakti.bg | 29.12.2020 13:46:05 | 116

Топ 9 на най-трудните за покоряване върхове в света


Покоряването на планинските върхове е едно от най-големите предизвикателства пред хората и успешното им изкачване се смята за огромно постижение. Пътищата към покоряването на един или друг връх са различни. Ако едната страна на планината може да осигури сравнително лесен достъп, този от другата страна може да е невъзможен. Не са малко смелите мъже и жени, които рискуват живота си, опитвайки се да се изкачат до най-високата точка на някоя планина.

Ето кои са най-трудните за покоряване планински върхове в света:

Връх Анапурна, планината Хималаи, Непал

Височина: 8091 метра

Макар това да е първият осемхилядник, изкачен от алпинисти, той е и върхът с най-малко успешни изкачвания и най-много смъртни случаи в Хималаите. Близо 40% от опиталите се да го изкачат, намират смъртта си. Техническата трудност на този връх е изключително висока. Това е 10-ият по височина връх в света.

Връх К2, планината Хималаи, Непал, Китай и Пакистан

Височина: 8611 метра

Техническата трудност на този връх в Хималаите е сред легендарните. Това е втората по височина планина в света.

Връх Канченджунга, планината Хималаи, Непал, Индия

Височина: 8586 метра

Третият по височина връх на планетата взима все повече жертви с годините. Казват, че е дом на демон, който яде хора. Наричат го раксхаса. Само 187 души са успявали да покорят Канченджунга.

Връх Баинтха Брак, планината Панмах Муста, Пакистан

Височина: 7285 метра

Този връх, който е най-висок във веригата Панмах Муста, е сред най-желаните за покоряване, но трудността му го прави легендарен. Всеки опит да бъде покорен Баинтха-Брак е задача, при която се стъпва почти с двата крака в другия свят.

Връх Еверест, планината Хималаи, Тибет

Височина: 8848 метра

Еверест все още е място, което може да бъде покорено от малцина. Времето, височината и дебнещите лавини са смъртоносни. Те отнемат дузина животи през изминалите години. Славата на Еверест с времето избледнява заради комерсализацията.

Връх Денали, планината Кордилери, Аляска, САЩ

Височина: 6190 метра

Това е най-високият връх в Северна Америка. Ужасното време, изолацията и ниската температура са сериозно изпитание за всеки, дръзнал да се отправи към Денали.

Връх Айгер, планината Алпи, Швейцария

Височина: 3970 метра

Намира се изцяло на територията на швейцарския кантон Берн. Трудността му за изкачване по северната страна му печели псевдонима: Смъртоносната стена. Заедно със северните стени на Матерхорн и Гранд Жорас, северната стена на Айгер е едно от най-големмите предизвикателства пред алпинистите. Тя е причина за гибелта на мнозина катерачи, като в периода 1935 до 2011 г. на този склон на Айгер са загинали повече от 52-ма алпинисти.

Връх Серо Торе, планината Анди, Патагония, Аржентина и Чили

Височина: 3128 метра

Серо Торе e връх в Южна Америка, разположен на границата между Аржентина и Чили. Той е короната на Патагонските Анди. Величието на тази скално-ледена игла респектира и най-добрите катерачи. Ако решите да се впуснете в покоряването му, трябва да се подготвите за битка с ледовете и няколко вертикални участъка.

Връх Матерхорн, планината Алпи, Швейцария

Височина: 4478 метра

Матерхорн е вероятно най-разпознаваемият връх в Алпите, благодарение на своята специфична пирамидална форма. Вечни ледове и снегове дебнат планинарите, решили да нарушат тишината на това място. Ежегодно около 2000 души се опитват да изкачат Матерхорн. Добрата новина е, че ежегодно, стотици успяват да запишат върха в постиженията си, но нещастните случаи също не са рядкост и приблизително 15 алпинисти годишно загиват.

Матерхорн е един от най-трудните върхове в Алпите, защото изкачването му от която и да е страна изисква специална алпийска подготовка. Четири симетрични ръба – Швейцарският, познат като „Хьорнли”, Италианският и ръбовете „Фурген” и „Цмут”, започващи от около 3000 м н.в., се издигат право нагоре, за да се съберат в една точка на 4484 метра. Всеки един от тях изисква много героизъм и бележи важен момент в историята на развитието на световния алпинизъм.

Прочети цялата публикация