Fakti.bg | 31.12.2020 18:53:58 | 268

Елитният футбол в Испания приключи годината с реми

Отборите на Осасуна и Депортиво Алавес затвориха календарната 2020 година с равенство 1:1 помежду си в мача си от 16-ия кръг на испанската Ла Лига. Срещата предложи доста интригуващи моменти, като още в 8-ата минута вратарят на домакините Рубен Мартинес бе изгонен, но въпреки това Роберто Торес даде преднина на плампонци в 67-ата, но Лукас Перес изравни в 75-ата минута след дузпа.

Домакините създадоха първата реална ситуация за попадение в седмата минута, когато Джонатан Кайери се пребори с играч на гостите отляво, навлезе в наказателното поле и комбинира с Анте Будимир, който стреля по диагонала, но топката се отби от страничната греда.

Само минута след това обаче ситуацията за Осасуна стана тежка. Директен червен картон получи вратарят на тима Рубен Мартинес, който бе изпреварен от Дейверсон пред наказателното поле. Играта се забави за около 4 минути заради преглеждането на ситуацията със системата ВАР, тъй като първоначално имаше съмнения за засада на нападателя. Все пак ВАР потвърди, че няма такава и стражът трябваше да напусне принудително.

Противно на очакванията Алавес не успяваше да се възползва от своето числено предимство и почти не създаваше опасности пред вратата на резервния страж на плампонци Серхио Ерера.

В 31-ата минута Аридане Ернандес засече с глава центриране, но над вратата. Минута след това Рубен Гарсия стреля силно и точно, но стажът на гостите Фернандо Пачеко улови.

В петата минута на добавеното време на първата част Гарсия стреля от пряк свободен удар, но нямаше късмет и топката за втори път се отби от левия страничен стълб на Пачеко.

През втората част ситуацията не се промени коренно, като дори Осасуна поведе в 67-ата минута. Енрик Гайехо бе изведен отдясно, а след това подаде в наказателното поле за Роберто Торес, който стреля между краката на Флориан Лежун и топката влетя в далечния ъгъл на вратаря Пачеко – 1:0.

В 75-ата минута обаче Алавес получи правото да изпълни дузпа. Капитанът на домакините Ойер фаулира Хоселу в наказателното поле и след проверка с ВАР съдията отсъди наказателния удар. Зад топката застана резервата Лукас Перес, а бившият нападател на Арсенал не сбърка – 1:1.

В 89-ата минута Торес центрира отдясно, а Давид Гарсия стреля с глава на далечната греда, но в аут.

В добавеното време на двубоя пък Борха Сайнц центрира отдясно, но на далечната греда Перес не успя да засече във вратата и донесе пълния обрат за Алавес.

С това равенство Осасуна е 19-и с 12 пункта, на три от спасителната зона, докато Алавес е 13-и с 18 пункта. В първите си двубои за 2021-а година плампонци гостуват на Реал Сосиедад, а Алавес приема лидера Атлетико Мадрид.