Fakti.bg | 02.01.2021 14:35:40 | 201

Ефективен Тотнъм сломи ялов Лийдс

Тотнъм победи Лийдс Юнайтед с 3:0 в мач от 17-ия кръг на Висшата лига. През първото полувреме Хари Кейн даде аванс на "шпорите" от дузпа, а в края Хюн-Мин Сон се реализира попадение №100 с екипа на лондончани. През втората част Тоби Алдервейлд оформи крайния резултат, а дълбоко в добавеното време Мат Дохърти получи червен картон.

С постигнaтия успех Тотнъм се изкачи на третата позиция във Висшата лига с аванс от 29 точки, докато Лийдс остана 11-и с 23.

Двата тима стартираха на високо темпо и показаха, че не им е необходимо време за разузнаване.

В 4-ата минута гостите първи застрашиха вратата на "шпорите" Езджан Алиоски бе изведен в наказателното поле, след което крайният защитник опита изстрел в близкия ъгъл, но топката премина покрай десния страничен стълб.

Лийдс продължи да бъде по-опасният тим и в 10-ата минута след пробив на Джак Харисън, топката се озова в Матеуш Клих, но изстрелът на халфа премина над вратата.

Постепенно "шпорите" притиснаха съперника си. В 17-ата минута Хари Кейн и Хюн-Мин Сон комбинираха в наказателното поле, след което англичанинът стреля, но топката профуча опасно над напречната греда. Веднага след това Стивън Бергвайн опита диагонален изстрел, но кълбото излезе в аут.

В 21-ата минута Танги Ндомбеле нахлу в наказателното поле и опита остро подаване по земя, но пасът му бе пресечен. Стивън Бергвайн стигна първи до топката и подаде към Пиер-Емил Хойберг, който мигновено стреля по земя, но право в ръцете на Илан Мелие.

В ответната атака гостите получиха добър шанс да открият резултата. Рафиня центрира в наказателното поле, където Патрик Бамфорд остана непокрит, но изстрелът му с глава премина над вратата.

В 27-ата минута Тотнъм получи правото да изпълни дузпа. Вратарят на гостите Илан Мелие допусна грешка при изнасянето на топката, след което Езджан Алиоски закъсня и фаулира Стивън Бергвайн. Зад топката застана Хари Кейн, който с хладнокръвен изстрел в средата откри резултата. Това бе десето попадение за нападателя от началото на сезона във Висшата лига.

Веднага след попадението "шпорите" имаха отлична възможност да удвоят преднината си, но изстрел на Тоби Алдервейлд бе блокиран от капитана Люк Айлинг. Веднага след това Хари Кейн стреля при добавката, но изстрелът му бе слаб и излезе в аут.

В 35-ата минута Бен Дейвис намери Стивън Бергвайн в наказателното поле, след което крилото елегантно преодоля съперник, но последвалият му изстрел бе много разочароващ и премина над вратата.

Шест по-късно Лийдс организира добра атака по десния фланг. Джак Харисън бе намерен на границата на наказателното поле, след което стреля технично, но над напречната греда.

Веднага след това Патрик Бамфорд се озова на добра стрелкова позиция, но изстрелът му бе слаб и Уго Лорис улови бе проблеми.

В 43-ата минута Тотнъм удвои преднината си. Хари Кейн направи великолепна асистенция към Хюн-Мин Сон. Англичанинът подаде по земя към корееца, който отблизо се разписа в долния ляв ъгъл. Това бе и гол №100 за нападателя с екипа на "шпорите".

В заключителните минути на първото полувреме Бен Дейвис получи добра възможност за трети гол, но изстрелът му в близкия ъгъл премина покрай десния страничен стълб.

Лийдс стартира по-агресивно втората част в търсене на бързо попадение, но първата ситуация бе в полза на Тотнъм. Танги Ндомбеле получи в наказателното поле, след което стреля в близкия ъгъл, но Илан Мелие спаси.

В 50-ата минута "шпорите" направиха резултата класически. Хюн-Мин Сон центрира от ъглов удар на близката греда, където Тоби Алдервейлд стреля с глава, а вратарят на гостите не успя да реагира добре и топката влетя в мрежата.

Веднага след попадението Хари Кейн имаше възможност да се разпише за втори път в мача, но изстрелът му премина покрай десния страничен стълб.

В 61-ата минута Стивън Бергвайн бе изведен отлично в наказателното поле, след което стреля в средата на вратата, но Илан Мелие се намеси великолепно и предотврати четвърто попадение.

Възпитаниците на Марсело Биелса опитаха да пренесат играта в половината на Тотнъм, но това отваряше пространства за бързи контраатаки на "шпорите". При една от тях Илан Мелие се намеси решително след изстрел на Хари Кейн в близкия ъгъл.

В 72-ата минута Хари Кейн опита нещо много красиво, стреляйки от центъра, за да прехвърли атрактивно излезлия Илан Мелие, но топката премина малко над напречната греда. Лийдс отговори с изстрел с глава на Калвин Филипс, който премина над вратата.

Три по-късно Пабло Ернандес стреля от границата на наказателното поле, но топката рикошира в тялото на Бен Дейвис и излезе в ъглов удар.

В 83-ата минута след многоходова атака, Рафиня центрира в наказателното поле, където Патрик Бамфорд стреля с глава, но право в ръцете на Уго Лорис.

Дълбоко в добавеното време Мат Дохърти получи червен картон, след като си изкара набързо два жълти картона. До края на двубоя не паднаха повече попадения и Тотнъм се поздрави с успеха.