Fakti.bg | 05.01.2021 18:04:57 | 105

Волейболните ни национали успяха да се справят със Северна Македония

Мъжкият ни национален отбор по волейбол победи Северна Македония с 3:1 гейма (23:25, 25:18, 25:22, 25:18) в контролна среща в зала „Христо Ботев“. Това бе трета проверка на тима ни от лагера за европейската квалификация, която започва следващата седмица в Израел.

Това бе трети успех срещи този съперник, след като между Коледа и Нова година тимът ни гостува в Скопие и записа две победи над македонците (3:2 и 3:1 гейма). Утре от 16 часа отново в зала „Христо Ботев“ е последната контрола на волейболистите ни преди срещите от група Б в Израел за виза за Европейското. Програмата на нашите включва мач на 13 януари от 19 часа България – Австрия и на 14-и срещу домакините, след това отново срещу Австрия на 16-и и на 17-и срещу Израел. Осемте най-добри отбора от Евро`2019, всички победители от квалификационните турнири и петте най-добри втори тима ще си осигурят място за финалите на Стария континент в края на лятото в Полша, Чехия, Естония и Финландия.

Вече с повече от изявените ни играчи в състава, Силвано Пранди реши да започне срещата с Георги Братоев, Николай Николов, Алекс Грозданов, Тодор Скримов, Мартин Атанасов, капитана Цветан Соколов и либеро Петър Каракашев. В течение на мача влязоха Аспарух Аспарухов, Георги Сеганов и Стефан Чавдаров.

Началото на проверката бе равностойно и игра точка за точка до 12:12. След това гостите водени от Никола Матиясевич взеха, макар и минимален аванс от 2-3 точки, който задържаха дълго време. При 18:19 не успяхме да изравним след серия от грешки, а след това гостите отбелязаха две поредни точки за 18:21. След това българите при сервис на Братоев настигнаха до 20:21.

Добър начален удар на влезлия като резерва Аспарух Аспарухов ни позволи за първи пък след 12:12 да изравним за 23:23. Но първият геймбол бе за гостите и те се възползваха, не сгрешиха и с тактическо отиграване взеха гейма с 25:23.

Втората част започна с по-добра игра на българите, които постепенно трупаха аванс (5:2, 7:3, 9:4). При 11:6 за българите треньорът на противника Матиясевич взе почивка. След нея обаче играчите на Пранди продължиха да с по-успешни отигравания и стигнаха до сериозен аванс при 13:6 и 16:10 точки. Настъпи лек спад в нашето поле, който доведе до резултат 17:14 и 18:16. Силвано Пранди направи смяна на разпределителите като извади Георги Братоев и пусна Георги Сеганов. При първата възможност България спечели гейма след ас на капитана Соколов за 25:18 и 1:1 гейма.

Сеганов остана разпределител и в трети гейм, който започна с равностойна игра и минимална размяна на водачество в резултата до 12-та точка. След това постепенно българите започнаха да бъдат по-успешни в атаките си и поведоха с 2-3 точки (14:12, 18:15). Тимът на Северна Македония изравни за 18:18, но играчите на Пранди отново взеха водачеството (21:18, 22:19). При 23:21 селекционерът ни отново пусна в игра Аспарухов. България имаше първи геймбол при 24:21, но от втори опит след акция на Соколов взе частта с 25:22, а с това и поведе с 2:1 гейма.

В заключителния гейм имаше отлично включване на резервата Стефан Чавдаров на сервис, при което поведохме с 3:0 точки. При 5:1 за България треньорът на гостите взе прекъсване, но то не даде резултат и нашите дръпнаха до 8:1. Най-голямата разлика бе при 12:3, а след това въпреки някои смени на полето, преднината ни се задържа 6-7 точки (15:9, 18:11, 19:13, 21:14, 23:16). Първият мачбол за волейболните ни национали бе при 24:17, но при последвалото разиграване точката отиде за съперника. Грешка на тима на Северна Македония обаче донесе успеха на България за 25:18 и 3:1 гейма.