БНР | 06.01.2021 08:10:48 | 64

Британските фирми са силно засегнати от по-мекия локдаун през ноември


Много британски фирми са изпитали трудности през четирите седмици на противоепидемични карантинни мерки през ноември, показват резултати от проучване на Британската търговска камара. Това не говори никак добре за икономиката на Обединеното кралство с оглед на факта, че тепърва започва най-строгия локдаун на острова с оглед на много рязкото увеличаване на новите случаи на коронавирус.

Британската икономика се сви с рекордните 25% през март и април 2020 г., когато беше пика на първата вълна на Covid-19 и първото затваряне на Великобритания. Същевременно повечето икономисти смятаха, че въздействието на въведените през ноември ограничения е било много по-малко, отколкото през пролетта на миналата година, тъй като бизнесът вече е свикнал да работи дистанционно.

Британската търговска камара (BCC) обаче обяви резултати от проучване след над 6000 компании, проведено от 2-ри до 26-и ноември 2020г., което показва, че почти половината от фирмите са отчели спад в продажбите, включително в бизнес сектори, които не са пряко засегнати от ограничителните противоепидемични мерки, съобщава Ройтерс.

В понеделник премиерът Борис Джонсън нареди по-строги ограничения за цяла Англия, като и другите части на Обединеното кралство също бяха подложени на строги мерки за социално дистанциране.

"Съобщението за поредния голям локдаун в цялото Обединено кралство ще влоши мрака за мнозина“, посочи генералният директор на BCC Адам Маршал, който в същото време критикува правителството, че предлага неадекватна подкрепа за бизнеса под формата на "капково подхранване".

Във вторник финансовият министър Риши Сунак обяви допълнителни безвъзмездни средства за британските компании в размер на 6,6 млрд. паунда, но BBC смята, че тази финансова помощ няма да спрат опасността за фалити на иначе жизнеспособни фирми.

Новият доста тежък локдаун, който ще продължи поне до средата на февруари, изисква затваряне на магазините от несъществено значение в цяла Англия - ограничение, което не беше приложено при предходните ограничителни мерки през ноември, както и затваряне на повечето други бизнес сгради и помещения за обществеността.

Хотелиерският бизнес беше най-тежко засегнат през ноември поради затварянето на кръчми и ресторанти, с изключение на тези за храна за вкъщи, което накара 79% от тях да отчетат спад в продажбите.

В същото време обаче и 53% от фирмите за транспорт и дистрибуция, както и 44% от маркетинговите компании отчетоха спад в продажбите през ноември, тъй като клиентите ограничиха неспешните разходи.

"Фирмите, които не бяха принудени да затворят поради въведените ограничения и локдауни, също усещат последиците от кризата с нарушаване на паричните потоци по-нагоре по веригата на доставки“, посочиха от Британската търговска камара.

Агенция Ройтерс отбеляза, че Английската централна банка прогнозира, че брутният вътрешен продукт на Великобритания е спаднал с малко над 1% през последното тримесечие на 2020 г.

Първата официална оценка на британската статистика (ONS) за БВП през последното тримесечие на миналата година ще бъде оповестена на 15-и януари.


Прочети цялата публикация