БНР | 06.01.2021 14:40:30 | 50

Изненадващо намаляване на заетостта в частния сектор на САЩ със 123 000 през декември


Работодателите в частния сектор на САЩ изненадващо съкратиха 123 00 работни места през декември, като това представлява първото нетно понижение на трудовата заетост от април 2020 г. насам, тъй като неконтролираното нарастване на инфекциите с Covid-19 отприщи нова вълна от бизнес рестрикции, ограничавайки достъпа на потребителите до ресторанти, барове и други заведения в сферата на услугите.

Това показват резултати от последното проучване на компанията Automatic Data Processing Inc. (ADP), като доста слабите данни са пореден признак за забавяне на икономическата активност с оглед на силната втора вълна на коронавирусната пандемия и въведените заради нея нови бизнес ограничения.

Според последния доклад на ADP през миналия месец американският частен сектор съкрати 123 000 работни места при очаквания за разкриване на нови 88 000, като в същото време данните за ноември претърпяха низходяща ревизия до 304 000 от 307 000.

През декември най-много работни места бяха съкратени в големите по размер компании (с наети над 500 служители), където заетостта се сви със 147 000, докато в малките компании (с персонал между 1 и 49 души) бяха съкратени 13 000, а в средните по размер компании (с персонал между 50 и 499 души) бяха разкрити нови 37 000 работни места.

Секторът на услугите отново понесе най-тежък удар от противоепидемичните ограничителни мерки, като втората вълна на Covid-19 доведе до съкращаване през декември на 105 000 трудещи се в тази сфера.

В производствения сектор пък бяха съкратени 18 000 работни места, като в строителството бяха наети 3 000, но в промишлеността бяха уволнени 21 000, а в минно-добивната промишленост нямаше промяна.

"Тъй като въздействието на пандемията върху пазара на труда се засилва, декември отчете първият спад от април 2020 г.“, каза Ахю Илдирмаз, вицепрезидент и ръководител на Научноизследователския институт на агенция ADP и допълни: "Загубите на работни места бяха концентрирани предимно в търговията на дребно и в хотелиерския и бизнеса за свободното време".

Днешният негативен доклад отразява неотдавнашната слабост в потребителските разходи и постоянно високите нива на съкращения, като подчертава мащаба на икономическата болка, причинена от коронавирусната пандемия.

Случаите на Covid-19 в САЩ скочиха над 20 милиона, като броят на загиналите надхвърли 347 000, откакто вирусът се появи в Китай в края на 2019 г., според Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ.

В допълнение към вируса, пазарът на труда пострада и от правителствените закъснения при одобрението на нов финансов пакет от облекчения за бизнеса и за безработните.

Повече от 3 трилиона долара фискални стимули помогнаха на компаниите да наемат работници и да запазят останалия си персонал на работа след първата вълна на коронавирусната пандемия през пролетта. Чрез този пакет беше подпомогнато и на милиони безработни и трайно неработещи американци да плащат сметките си и да поддържат своите разходи, което доведе до рекорден икономически растеж през третото тримесечие на 2020 г. Едва в края на декември обаче беше одобрен нов пакет от стимули за 900 млрд. долара за справяне с негативните икономически последици от кронавирусната криза.

Днешният доклад на ADP е публикуван преди внимателно следения месечен доклад на държавната официална статистика за декември в петък. Осреднените очаквания на финансовите пазари бяха за нарастване на новооткритите неселскостопански работни места в САЩ през последния месец на 2020 г. с между 90 и 100 хиляди след растеж с 245 хиляди през ноември, като преди днешните данни по-малко от половината анкетирани икономисти очакваха свиване на заетостта през декември.

Ако тези прогнози се потвърдят, това би било най-слабото нарастване на заетостта от началото на възстановяването на пазара на труда през месец май и би означавало, че икономиката е възстановила около 12,5 милиона от загубените само в рамките на март и април миналата година 22,2 милиона работни места.

Промяна на трудовата заетост в САЩ (в хиляди броя)

Прочети цялата публикация