БНР | 07.01.2021 16:02:32 | 80

По света осъдиха „позора“ с щурма на Капитолия


Всеобщо заклеймяване на насилието, притеснения за либералната демокрация в световен мащаб и призиви Тръмп и привържениците му да признаят изборната загуба. Такива бяха реакциите на съюзниците на Съединените щати на случилото се на хълма Капитолия.

Дори някои от политическите лидери, които са показвали близост с Тръмп, сега са критици на американския президент и привържениците му.

Британският премиер Борис Джонсън определи действията им като „позорни“ и изтъкна, че мирно предаване на властта в САЩ е жизнено важно.

Израелският му колега Бенямин Нетаняху също беше критичен към случилото се. Той обаче изрази убеденост, че американската демокрация ще надделее.

Според първия дипломат на ЕС Жозеп Борел същата тази американска демокрация снощи е изглеждала под обсада.

Френският президент Еманюел Макрон е на мнение, че случилото се във Вашингтон не е американско.

„Когато в една от най-старите демокрации в света привърже на действащ президент оспорват с оръжие легитимни избори резултати, това е атака срещу универсалната идея, че всеки има право на глас“, каза той.

Германският канцлер Ангела Меркел изрази „ярост и тъга“ от сцените на насилие в и около сградата на американския Конгрес, както и дълбоко съжаление, че президентът Тръмп не е признал загубата си навреме.

Президентът на ФРГ Франк Валтер-Щайнмайер използва сравнение с тъмни моменти от историята на собствената си страна, за да формулира поука от случилото си.

„Виждаме какво се случва на хълма Капитолия, но и не можем да забравим как под различна форма и в друго време противници на демокрацията окупираха стълбите на нашия Райхстаг. Затова изпращам следното послание днес: Омразата и провокирането застрашават демокрацията“.

В Русия официални представители заявиха, че в САЩ демокрацията куца и че американската избирателна система била архаична.

И още реакции от външнополитическите противници на Съединените щати:

„Американците са тези, които трябва да бъдат освободени и спасени“, заяви говорителка на китайското външно министерство, използвайки реториката на американския държавен секретар Майк Помпейо за протестите в Хонконг.

„Съединените щати изживяват това, което генерираха в други страни“, гласи позиция на венецуелското външно министерство, според което насилието е показало „дълбока криза на американската политическа и социална система“.

Според иранския президент Хасан Рохани, хаосът в американската столица е показал колко „крехка и уязвима“ е западната демокрация.

Прочети цялата публикация