БНР | 08.01.2021 08:00:40 | 209

Димитър Ганев: На парламентарните избори ще имаме нова политическа ситуация


Каква е първата политическа седмица на новата година? Прогнози за 2021 г. във вътрешнополитически план прави в "Нашият ден" политологът Димитър Ганев от Изследователски център "Тренд".  

"В политическо отношение светът започна, меко казано, изненадващо новата 2021 година с нещо, което не се е случвало повече от 2 века в САЩ. Но Съединените щати са устойчива демокрация. И това не е краят на американската демокрация и тези кадри от Капитолия, освен тежка имиджова щета, не мисля, че ще имат някаква последица за демокрацията в САЩ като цяло. Но няма съмнение, че се намираме в етап, в който американското общество е толкова разделено, че практически двете основни групи (подкрепящи едната или другата партия) не само не могат да си говорят помежду си, а и през следващите години и десетилетия ще се отдалечават все повече. Не мисля, че ще стигне до делегитимиране и оспорване на изборните резултати."

България първата седмица, поне мен, ме зареди с някакъв оптимизъм и това е свързано с по-добрата статистика относно заболеваемостта от коронавирус. Струва ми се, че може да се говори за начало на края на втората вълна. 

Във вътрешнополитически план – събитието е датата на изборите. Както през 2020, 2019, 2018 година, всеки повод се използва за конфликт между президентската администрация и изпълнителната власт. 

Другото – продължаване на разчистване на вътрешнопартийни сметки от страна на БСП. Имам предвид прекратяването на членството в партията на Георги Гергов. Пловдив не е бил най-силното място на БСП на които и да е избори, но няма никакво съмнение, че сега резултатът ще бъде по-лош. Нинова по никакъв начин не е решила да започне някаква форма на промяна в политиката в своята партия. Тя играе много рязко спрямо вътрешнопартийната си опозиция – безкомпромисно, силово, без опити да интегрира поне част от нея... БСП е партия на лобита. В БСП силният лидер по принцип не е силов лидер, а балансьор на тези лобита. Големият въпрос е дали Нинова вижда като свой конкурент в лявото пространство президента Радев и дали това ще се отрази по някакъв начин на подкрепата на БСП на Румен Радев за втори президентски мандат. Това е ключово, защото е очевиден конфликтът между "Позитано" и президента, има и достатъчно поводи за това. Президентът не отрича категорично дали ще прави собствена партия."

Според Ганев така е съвпаднал календарът на изборите у нас тази година, че президентските избори се оказват форма на политическо следствие на парламентарните. "На парламентарните избори ние ще имаме нова политическа ситуация. Който и да управлява, който и да е първи, ситуацията ще бъде много различна, защото ще има нови играчи в парламента, балансите ще бъдат различни. И в момента, в който се състави 45-ото НС, ще е ключово важно дали ще излъчи или не конфигурация, дали ще има или не предсрочни парламентарни избори след редовните... Тогава вече политическите сили ще започнат пазарлък кой–кого–какво да подкрепя и съответно кои да са потенциалните кандидати.

ДПС избърза – явно там има трайно решение срещу Радев. Това не е за подценяване, защото партийната подкрепа на ДПС за президент е особено ключова. Почти всички избрани президенти са били с подкрепата на ДПС – просто има едни 400 000 гласа отгоре. Не само че Радев се лишава от 400 хиляди гласа, но и това са 400 хиляди гласа за неговия опонент. Разбира се, има много време дотогава."

Справянето с коронавируса като политически инструмент

"Няма съмнение, че справянето или несправянето с коронавируса несъмнено ще бъде главната тема на предизборната кампания."

Чуйте повече в звуковия файл.

Прочети цялата публикация