Fakti.bg | 11.01.2021 10:13:51 | 68

Треньорът Иван Василев: Онлайн тренировките са една добра възможност и не търпят извинения


В днешни дни фитнес индустрията се промени значително. Индивидуалните тренировки и останалите видове групови занимания преминаха онлайн за неопределен период от време. Все пак не трябва да пренебрегваме физическата си активност и това не винаги трябва да е свързано с посещение на претъпкана зала. Днес ви срещаме с дългогодишния треньор и специалист по здравословно хранене Иван Василев. Той е един от последователните и вещи силови и кондиционни треньори в България. Занимава се с персонални тренировки, работил е с професионални спортисти, помагайки им да постигнат целите си в конкретния спорт. Василев е помогнал и на много хора, които просто искат да подобрят качеството си на живот, да свалят мазнини или да натрупат мускулна маса и най-вече... самочувствие.

За тренировките по време на пандемия, бъдещето на фитнеса онлайн, мотивацията и това откъде да започнем, четете по-долу:

Г-н Василев, какви тенденции в сферата на фитнеса очерта тази така необикновена 2020 година?

Заради създалата се ситуация с пандемията от коронавирус, много хора се замислиха за това в какво състояние е тяхната имунна система и как функционира тя. В този ред на мисли това, което остави силно впечатление в мен, е че се надига една голяма вълна от хора, които искат да се грижат за здравето си.

В течение на обстоятелствата всеки един човек, особено след 25- 30 -годишна възраст започва да натрупва някакви проблеми, било то в личен, здравословен или емоционален план. Хората усещат, че стандартната медицина работи в някакви граници, обаче е необходима много сериозна превенция и започва осъзнаване, че в основата на здравословния начин на живот е правилното хранене и движение.

Когато не се грижиш за тялото си, то няма как да се погрижи за теб. Усеща се един масов страх, особено при хора, които имат различни заболявания, свързани с наднорменото тегло. Усещам как в тях се надига много дълбок страх за оцеляване. Разбира се, това е едно изпитание пред нас и ние трябва да решим какво трябва да правим с нашето здраве.

От друга страна пандемията с коронавирус доведе до затваряне на много заведения и фитнеси. Започва да ни липсва социалния контакт, а това е едно от нещата, които сме подценявали през годините и когато ни се отнеме, разбираме каква голяма част е от нашето ежедневие. Социалният аспект на живота е много важен, особено за хората, които искат да комуникират повече. Още по време на първата вълна от коронавирус разбрахме колко са важни контактите и в ситуация, в която през повечето време бяхме затворени, оценявахме случайната среща с приятел на улицата.

Ситуацията с коронавируса създаде предпоставки за развитие на онлайн бизнеса. В сферата на фитнеса се премина към онлайн тренировки, към които бяхме принудени да преминем. През годините съм наблягал най-вече на прекия контакт с хората, персонални тренировки. Всичко това трябваше да го преодолеем, но във виртуална среда силата на треньора е много по-голяма, защото може да се въздейства върху много повече хора. Под въздействие имам предвид на първо място да заредим хората с много приятна емоция и от там вече да научат нещо повече за здравето и за храната, като ги накараме да се замислят. Следва по-трудната част – да накараш някого да предприеме действие. Наистина се чувствам добре в новото си амплоа, свързано с онлайн провеждането на тренировки. Смятам, че помагаме на много хора да се осъзнаят и да предприемат действия, за да подобрят здравословното си състояние.

Какво се промени за хората, които тренират и техните треньори?

През 2020 г. се сблъскахме с много казуси. За нас е много преломна година, но с онлайн тренировките можем да достигнем до милиони хора и виждам, че една голяма част от хората, които търсят помощ, са объркани и не могат да отсеят същественото от многото информация, което има за тренировки и хранене. Всички тези хора имат обикновено някакви здравословни проблеми. Често при жените това са автоимунни заболявания, като хашимото или проблеми с кръвната захар. Хората имат нужда от среда, в която могат да израстват помежду си, тоест да имат съмишленици, които ги подкрепят.

Кои са най-честите съвети, които давахте на клиентите си през изминалата година?

Най-вече да се грижат за здравето си. Също така да не пренебрегват съня си и да пият достатъчно вода. Пиенето на вода е едно от най-елементарните неща, които трябва да правим, а е един от елементите на живота. Що се отнася до стреса ние имаме много голям съзнателен контрол. Изобщо всичко може да бъде под нашия контрол – колко течности да приемаме, колко да се движим, каква храна да ядем и т.н. Когато установим нашия баланс, тогава ние от това състояние на стрес можем наистина качествено да се възстановяваме и да сме по-продуктивни. Важно е да работим и върху емоциите – над гнева, любовта. За да работим върху тях, трябва да започнем от някакви основи.

Как могат да ни помогнат редовните тренировки от вкъщи?

По отношение на тренировките винаги съветвам да се създаде навик и да бъдат редовни. Според статистика от последните години ние българите сме на дъното на класацията, наред с Румъния. Един от основните фактори е начина на мислене на хората. Насадено е мнението, че спортът е предимно за младите или професионалните спортисти. Обикновено последното нещо, за което мисли масовия човек, е спорта, особено след като идват грижите около семейството. В крайна сметка това са само извинения, които помагат да се чувстваме добре, когато, че не се движим. Все още не се говори в обществото, че движението трябва да бъде част от нашето ежедневие, защото е свързано с доброто здраве. Когато човек започне да тренира и да си използва тялото всичките му чувства и емоции идват на мястото си и се чувства добре дори само от факта, че не не мисли за нищо друго.

Винаги гледайте да се движите, дори в моменти, в които не се чувствате във върховата си форма. По-добре е да си създадем навик да бъдем активни, дори да започнем с минимални стъпки и впоследствие да опознаем своя потенциал на физическите си възможности и това докъде искаме да стигнем.

Как виждате бъдещето на онлайн тренировките?

Онлайн тренировките са един метод, който всеки един човек може да опита, независимо дали има достъп до фитнес зала. Това винаги е била опция, но сега това е единствената ни възможност. В бъдеще, когато последствията от пандемията отшумят, онлайн тренировките ще продължат да са предпочитан начин за трениране. Предполагам, че повечето хора ще ги комбинират и с тренировки в зала.

Прочети цялата публикация