Fakti.bg | 12.01.2021 10:16:33 | 71

Пиронкова размаза поредна съперничка по пътя към Australian Open

Спортист номер 1 на България за 2020 година Цветана Пиронкова се класира за третия кръг на квалификациите на Australian Open след победа 6:0, 3:6, 6:1 над корейката На-Лее Хан за 2 часа игра на кортовете в Дубай.

Цвети веднага осъществи пробив за 1:0 още с първото си посрещане, а после успя да го затвърди, макар сервис-геймът ѝ да премина през три дюса. След това тя отново стигна до два брейк-бола, но този път корейката оцеля, защото Пиронкова сгреши два пъти. От четвъртия опит обаче българката не пропусна и поведе с 3:0. За разлика от предишния случай, в който изпълняваше начален удар, този път спортист номер 1 на България нямаше никакви проблеми да вземе гейма - 4:0 за 22 минути игра.

Цвети бързо осъзна, че подаването на съперницата ѝ не представлява особена трудност и не се притесняваше да посреща около 1 метър пред основната линия. Това ѝ донесе дивиденти и тя стигна набързо до нови три шанса за пробив при 0-40, като се възползва моментално да поведе с 5:0. В крайна сметка само за 28 минути българката спечели първия сет, като направи 3 аса, 2 двойни грешки и вкара 67% от първия си сервис.

След 12-минутна битка и три пропуснати шанса за пробив на Пиронкова съперницата ѝ най-после успя да се разпише в резултата и да поведе с 0:1 гейма. Цвети изравни с подаване на нула, като заби още един ас - 1:1. Следващият сервис-гейм на корейката също се оказа доста "маратонски", като първата ни ракета отново имаше шансове за брейк, но ги пропиля със сбъркан бекхенд по диагонала и форхенд в мрежата. След осем дюса и 11-минутен дуел Хан все пак поведе с 2:1.

Tрябва да се отбележи, че в първия сет корейката имаше голямо "предимство" в броя на грешките, но за съжаление Цвети я "настигна" в това отношение с множество неточности от бекхенд. Стигна се дори до шанс за пробив на Хан и тя се възползва, за да поведе за първи път в мача с брейк - 1:3.

Корейката имаше много по-голяма успеваемост на първи сервис - 73% срещу 55%, с което бързо затвърди пробива и дръпна още по-значително в резултата - 1:4. Пиронкова взе безпроблемно своето подаване за 2:4 с агресивна игра и излизания на мрежата, след което от изоставане 40-15 успя да стигне до шанс за пробив. Тя не сполучи с него, но съвсем скоро си осигури нова възможност, само че и тя не беше оползотворена заради нова грешка от бекхенд. От третия опит вече българката изпълни задачата си и възстанови паритета при брейковете - 3:4.

За съжаление, вместо да се възползва от инерцията си, Цвети допусна загуба на сервис-гейма си и изостана отново в резултата при 3:5. Впоследствие нов изпуснат шанс за рибрейк бе пропилян и Хан затвори сета в своя полза - 3:6 след общо 1 час и 28 минути игра, като Пиронкова имаше девет възможности да пробие, а го направи само веднъж.

Българката направи 10-минутна пауза преди третата част и напусна корта, а когато се върна, сравнително лесно спечели подаването си за 1:0. За разлика от предишния сет, където Цвети не можеше да материализира възможностите си за брейк, сега го направи от първия път с бекхенд-уинър по правата и поведе с 2:0. Въпреки че трябваше да отразява шанс за пробив, Пиронкова се справи и затвърди за ключово предимство при 3:0.

Следващият гейм премина през три равенства, но хубавото бе, че отново Цвети се възползва от първия си брейк-бол, за да елиминира голяма част от интригата - 4:0. Изненадващо обаче вместо да си осигури спокойствие и бързо да приключи срещата, българката допусна нелеп рибрейк на 15 за 4:1. Хубавото бе, че очевидно не ставаше въпрос за мини-криза, защото Пиронкова скорострелно поведе с 0-40 и компенсира предишното "подхлъзване" с нов пробив за 5:1. Тя се нуждаеше от пет мачбола, за да затвори мача в своя полза, но важното бе, че изпълни целта си - победа и класиране за последния трети квалификационен кръг.