БНР Стара Загора | 14.01.2021 14:09:13 | 92

Людмил Стайков: ИКТ индустрията в България ще продължи възходящо да се развива


Ръст ще отбележи българската индустрия в сектора на информационните и комуникационните технологии (ИКТ) през 2020, въпреки кризата с коронавируса, е мнението на един от експертите в тази област Людмил Стойчев, управляващ партньор в независима агенция за пазарни & бизнес проучвания и секторни анализи, специализирана в Информационните и комуникационни технологии.

Компаниите с устойчиви бизнес модели, които имаха правилна основа, силен маркетинг и силни екипи преминаха през кризата сравнително лесно.  ИТК индустрията през 2020 година ще отбележи едноцифрен ръст, като това се дължи на външните компании, работещи на българския пазар. Една част от българските компании ще отбележат лек спад. Компаниите, обслужвали икономически сектори, с голям спад следствие на коронакризата, като транспортните услуги, ритейл услуги, туризъм - загубите при тях ще са значително по-големи.

Анализът на агенцията показва разлики в структурата на  ИКТ индустрията у нас. Хардуерният сектор и услуги бележат ръст. Тази тенденция е следствие предлагане на услуги съпътстващи модерната инфраструктура на страната, както и повишаване доставките на устройства за комуникация между хората и учрежденията. Позитивна тенденция е повишаване на обемите на търговията и услугите и квалификацията на работещите в сектора. Но според анализът на агенцията това се случва много хаотично. Хардуерната индустрия в България трябва да се развива на правилна основа, с привличане на инвестиции, една част от тях задължително с подкрепата на държавата.

Агенцията от самото си създаване през 1991 година следи световните тенденции. През последните години софтуерния сектор и съответните услуги към в него се развива изключително възходящо. Класификацията на агенцията показва, че в този сектор в България работят компании от над 50 националности. Подходът на тези компании към външните клиенти е много правилен. Очаква се статистиката за 2020 година да покаже много висок ръст в оборотите на тези компании. Позитивна тенденция е подкрепящата държавна политика в този сектор. Очакват се и по-високи приходи от данъци от ИТК бизнеса в централния бюджет, с много по-голяма тежест в размера на данъчните постъпления в бюджета на страната през 2021 година. Това което трябва да

Бъдещето на ИКТ индустрията у нас в правилната концепция и основа в нейното развитие. Това изисква наемане на работа на  повече хора, увеличаване броя на обучаващите и специализиращите в тези технологии. Необходимо е и повишаване капацитетът на производството и предлагането на български продукти на световните пазари. Защото има опасност при пренасочване на големите световни компании от България в други страни, в рамките на 6 месеца тази индустрия ще претърпи големи загуби. В тази посока трябва да се даде шанс и подкрепа на българските софтуерни кампании да се инвестира повече в тях.

Като позитивна тенденция определи Людмил Стойчев и факта, че ИКТ сектора през последните 4 години бележи два пъти по-висок ръст в сравнение с ръста на БВП на страната. Очакванията са и ръстът на работните места в ИКТ сектора да бъде значително по-висок от средния за страната. В тази индустрия ще работят все повече млади хора, с амбиции, със знания и желание да работят. Тези процеси ще окаже положително влияние и на останалите индустрии, защото дигитализацията в страната предстои.

Цялото интервю на Диана Абрашева с Людмил Стойчев може да чуете в прикачения звуков файл:



Прочети цялата публикация