БНР | 15.01.2021 11:19:28 | 159

Понижение на европейските акции и на американските фондови фючърси в края на седмицата


Европейските акции и американските фондови фючърси се понижават в края на работната седмица, тъй като продължаващото нарастване на новозаразените с коронавирус от двете страни на Атлантическия океан и перспективите за по-нататъшно затягане на противоепидемичните мерки и локдауни на стария континент взеха превес над инвеститорския позитивизъм около предложения от новоизбрания президент на САЩ Джо Байдън антикризисен финансов пакет за 1,9 трлн. долара.

Германският канцлер Ангела Меркел е поискала "много бързи действия", след като страната отчете през последните дни рекорден брой смъртни случаи от коронавирус, според висши служители от нейната управляваща партия.

Френското правителство пък обяви, че от понеделник ще засили граничния контрол и ще наложи по-ранен вечерен час от събота, за да ограничи разпространението на Covid-19.

В същото време Испания регистрира в сряда рекорден ръст с 38 869 на новите случаи на Covid-19 за денонощие, което е три пъти повече от рекордното повишаване в рамките на 24 часа през първата вълна на коронавирусната пандемия през пролетта на 2020 г.

Междувременно китайските власти поставиха под нов локдаун над 28 милиона души.

Всички това води до понижение на общия европейски индекс Stoxx Europe 600 с 0,5% през обедната петъчна търговия на стария континент и може да приключи седмицата със загуба от около 0,3%, след като само преди дни нарасна до нов 11-месечен връх.

Немският фондов индекс DAX 30 се понижава с 0,45%, френският CAC 40 с 0,7%, а британският FTSE100 с 0,72%, като Лондонската борса е на път да приключи най-лошата си седмица от края на октомври 2020 г. на фона на новите по-строги локдауни с оглед на силно нарастващи новозаразени с коронавирус в страната. Спадът на БВП на Великобритания с 2,6% през ноември също се отразява негативно на търговията в Лондон, въпреки че очакванията на финансовите пазари бяха още по-сериозно понижение с над 5 на сто.

Фючърсите на основните американски фондови фючърси също бележат понижения преди старта на търговията на Уолстрийт въпреки оповестения снощи спасителен план на новоизбрания президент на САЩ за 1,9 трлн. долара в подкрепа на засегнатите от коронавирусната криза. Този план беше в много голям степен очакван от финансовите пазари и част от инвеститорите вероятно действаха на принципа: "Купувай (акции) при слухове (за нов пакет финансово стимули), продавайки при факти".

Трябва също така да се има предвид, че този план тепърва ще трябва да бъде одобрен от двете камари на американския Конгрес и докато той може да мине сравнително бързо през Камарата на представителите, гласуването му в Сената едва ли ще бъде толкова лесно, въпреки че Демократическата партия на Джо Байд поема контрола и над него, но с много тънко мнозинство.

Фючърсите на индекса DJIA се понижава с малко над 100 пункта (с 0,33%), след като по време на вчерашната търговия индексът на сините чипове достигна за кратко ново рекордно ниво от 31 223 пункта, преди обаче да приключи сесията с понижение от 0,22% към 30 991 пункта.

Фючърсите на широкия индекс S&P 500 пък се понижават преди днешния старт на Уолстрийт с 0,32%, а технологичният индекс Nasdaq 100 с 0,22%, след като вчера и индексът Nasdaq Comspite удари за кратко пореден исторически връх от 13 220 пункта, преди обаче и той да приключи търговията със слабо понижение от 0,12%.


Прочети цялата публикация