БНР | 15.01.2021 11:36:15 | 212

Владо Йончев и Евгени Петров: Няма драма в датата 4 април, да не се вкопчваме в нея


"Не е изненадваща датата 4-ти април, близка е до първата възможна, очаквана е, няма никаква драма", това коментираха пред БНР журналистите Владо Йончев и Евгени Петров във връзка с указа на президента Румен Радев, с който насрочи предстоящите парламентарни избори на 4 април. Те препоръчаха да не се вкопчват всички в датата и да обсъждат само нея, защото държавата е в полуготовност за всички избори:

"Има много проблеми, които са във всички избори, и дори да се отложат с 5 години тези избори - проблемите ще са пък същите. Има проблем с гласуването в чужбина, има проблем със съмненията дали резултатите от протоколите са същите, като тези, които после се въвеждат от "Информационно обслужване", има проблем с контролирания вот. Има хиляди проблеми, но те не са свързани с датата на изборите", каза Йончев и добави, че при гласуването в чужбина обикновено проблемът е организационен и хората трябва да чакат по 4-5 часа, за да гласуват, но това не е свързано с датата на изборите, която съвпада тази година с Великден за католическия свят.

Двамата журналисти не се съгласиха с тезата, че президентът е подарил победата на изборите на ГЕРБ с определянето на една от възможно най-ранните дати за вота.

Според Петров консултациите при президента са били, като че ли не се определя дата за предстоящия вот, а нещо много съдбовно. Той припомни, че в правомощията на държавния глава е единствено да насрочи изборите на определена дата. 

Владо Йончев беше категоричен, че доверието в политическата класа и в демократичния процес е ниско и едни промени в изборното законодателство в последния момент биха довели до огромни съмнения във вота:

"Няма нужда да слагаме още една мина", подчерта той. 

Евгени Петров коментира, че има огромно количество предпазни средства, свързани с изборния процес:

"Превърнахме бюлетините в ценни книжа, всяка избирателна секция има специфичен белег на печата. ... Стават грешки. Протоколите се попълват неправилно - къде от незнание, къде нарочно. Ако на всичко това поставим видеонаблюдение, където има проблем с личните данни, ако вкараме и машините, ако вкараме и избори по пощата - процесът наистина може да гръмне".

Заличаването на гласовете за малки партии, които нямат застъпници в комисиите, е един от големите проблеми, свързан с честността на вота, наблюдаван на последните избори, посочи Владо Йончев. Той обясни, че заличаването става с поставяне на отметка, която прави бюлетината невалидна:

"Другият голям проблем е свързан с протоколите. Имаше случай - във Варна съдът се произнесе, когато нито един от комисията не беше подписал протокола, съдът установи, че подписите са фалшиви, но въпреки това протоколът е вкаран в ЦИК и е броен. Това е свързано с номерата на протоколите, които се дават на комисиите и които се дават в ЦИК. ... Затова видеонаблюдението е много хубаво, може да повиши честността на вота".

Интервюто на Снежана Иванова с Владо Йончев и Евгени Петров в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл. 

Прочети цялата публикация