БНР | 18.01.2021 14:18:17 | 100

Успехите на хореографа Красимир Савов

Красимир Савов от Шумен е хореограф, педагог автор на танци, ръководител на фолклорни състави, изследовател на българските традиции и обичаи.

Интересът към народните традиции се е оформил в детството му, тъй като е израснал в село Янково при баба си и дядо си.

"Още от малък баба ми ме водеше на спявките, които те пееха и още оттогава аз знам песни, които и до ден днешен не мога да забравя и съм ги пял", каза в предаването "Нощен хоризонт" Красимир Савов.

Той е бил хореограф на Ансамбъл "Шумен", който представя основно традициите от Шуменска област.

"Шуменска област представлява конгломерат от еднородни групи. В северната част е влиянието на Добруджа, в частта към Варна преобладават Варненските чети, в Преславския, Смядовския край са типичните танци, които идват от Тракия, и всичко това има симбиоза на преплетен фолклор, всеки го е перифразирал според това къде живее и се получава нещо много интересно. Това много ми помогна в изследователската дейност - да издирвам обичаи и много от тях съм ги издирил и до ден днешен ги поставяме в състава за автентичен фолклор "Дядо Драгой", допълни Красимир.


Красимир Савов е роден в Шумен. Завършил е Института за музикални и хореографски кадри в град София и Академията за музикално-танцово и изобразително изкуство в град Пловдив. През 1979 г. започва работа като хореограф в Ансамбъла за народни песни и танци “Шумен“. През 1987 г. става негов главен художествен ръководител. В същото време ръководи и детския танцов състав “Веселяче“ към Окръжния пионерски дом. От 1993 г. е хореограф на ансамблите “Звънче“ и “Мадара". През 2000 година Красимир Савов създава групата за автентичен фолклор “Дядо Драгой” в с. Драгоево. Тази група със своето творчество става "номер едно" в България и има много сериозни успехи и отличия в чужбина.

Борис Вълков е хореограф, учител и вдъхновител на Красимир Савов:

"Особено впечатление направи, за което аз чух по радиото, за първата му дипломна работа, която направи в нашия колектив, а именно сценичната разработка на народния обичай "Как се чука чер пипер". Аз наблюдавах как работи той в нашия ансамбъл, как го поставя този танц. Имах намерение в някои моменти да му помогна със съвети, но се оказа, че той няма нужда от моята помощ, защото беше добре подготвен, до детайли изработи своите желания и намерения, танцът стана много хубав", подчерта Борис Вълков.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

Прочети цялата публикация