БНР | 22.01.2021 09:35:29 | 127

Промяната на изборните правила през други закони е удар върху легитимността на изборите


Проучването на "Галъп интернешънъл" за електоралните нагласи и посланията от брифинга на Националния оперативен щаб за борба с коронавируса. Ако изборите бяха днес, седем са формациите, които имат изгледи да са в Народното събрание, като за две от тях кампанията ще е решаваща. Това показват данни от независимо представително за пълнолетното население на страната проучване на "Галъп интернешънъл", проведено "лице в лице" сред 1010 души между 7 и 15 януари. С 22,9 на сто от онези, за които може да се очаква да гласуват, ГЕРБ и СДС са на първо място, следвани от БСП с 19,2 на сто. 12,4 на сто са очакваните гласове за "Има такъв народ". За ДПС резултатът от 10,9. ДБ също е с изгледи да е в парламента – с 6,2 на сто. ВМРО с НФСБ (4,6 на сто). Мая Манолова сега е с изравнени шансове с ОП - "Изправи се.бг", заедно с "Отровното трио" и редица други формации. С 4,5 на сто този микс се утвърждава като потенциален участник в следващия парламент. 

Коментар в "Нашият ден" направи политологът Георги Киряков.

"Събитието на седмицата, а и на годината – това е пандемията. Всяко едно събитие се пречупва през тази пандемия. Има огромно желание от страна на правителството да се справи с проблемите, породени от пандемията, но се оказва, по данни на отделни хора, засегнати икономически и финансово, че няма пари. И много хора започват да изпитват гняв от това, че много се обещава, а нищо не се прави. Предвид предстоящите парламентарни избори, трябва да се обърне внимание така ли ще продължава политическият елит да се държи с хората в тази ситуация. Не става въпрос само за отваряне на заведенията, става въпрос и за работещи в този бранш – десетки, ако не и стотици хиляди хора, останали без препитание и с голи обещания, че ще им се дадат средства, за да преживяват. Увеличават се случаите, които ясно и категорично заявяват, че не са получили или са получили символични суми от обещаното. Не става въпрос за хората, които ръководят тези бизнеси, а за хората, които работят в тях. Това са заведения, барове, ресторанти, молове, фитнеси... Трябва вече правителството да спре да обещава на килограм."

Посланието от страна президентската институция

"Президентството влиза в този общ политически разговор и дебат за състоянието и бъдещето на страната. Но точно каква промяна на модела предлага освен този прословут слоган "Мутри, вън". Какво означава това? Искат ли промяна на модела на конституционно управление? Искат ли повече президентски правомощия, или искат направо президентска република? Искат ли промяна на съдебната власт в рамките на Конституцията? Искат ли от там нататък промяна на отношението към гражданите от страна на институциите? Продължават ли да искат да се реализира електронното управление и означава ли това, че тези хора влизат в предизборния дебат – говорим за президентската институция и президента Радев? Не е ли това в момента приоритет на политическите партии – да изкарат програми за управление с искания за смяна на модела и защо президентската институция влиза в този дебат? ...  Става въпрос за промяна на модела на всички възможни сфери на управление на страната. ... Освен да видим хората, предложени от отделните партии, трябва да видим и идеите – а такива на този етап няма."

7 формации в НС, ако изборите бяха днес

"В самото изследване е казано, че това е картина на настоящия етап. Но изборите няма да са днес, а на 4 април 2021 г. Дали точно такова ще е разпределението на електоралната тежест при отделните партии, предстои да видим. Вече почти няма сериозни социологически агенции и коментатори, които да казват, че може да се прогнозира ясно картината по време на изборния ден. Защото не е ясно каква ще е епидемичната ситуация тогава, най-вече не е ясно каква ще е избирателната активност и какъв ще бъде резултатът от това. Ще има ли наказателен и негативен вот."

Промените в Закона за извънредното положение – организацията на изборите

"Възниква основният въпрос дали, след като не сме в момента в извънредна ситуация и този закон не е валиден (не е действащ в момента, защото сме в извънредна епидемиологична обстановка, но не и в извънредно положение...), ще въведат извънредно положение за изборите. И какви избори ще има в условията на извънредно положение, ако искат през този закон да променят изборните правила? Изборните правила – ясно казаха и специалисти, и конституционалисти, че промени трябва да се правят единствено и само през Изборния кодекс, не през други закони да се правят промени в Изборния кодекс. Това ще удари директно върху легитимността на изборите, защото в условията на извънредно положение не знам как се правят избори..."

Повече подробности можете да чуете в звуковия файл.

Прочети цялата публикация