БНР | 23.01.2021 19:19:58 | 195

Балкан спря победна серия на Рилски спортист

Отборът на Балкан сложи край на серията от 12 поредни победи на Рилски спортист. Като гост "зелените" се наложиха със 76:71 (21:20, 16:18, 19:15, 20:18) в оспорван и интересен дерби мач от 15-я кръг на Националната баскетболна лига.

Домакините направиха серия от 13:1 в началото на втората четвърт, но до почивката Балкан навакса и изоставаше само с точка - 37:38. В началото на последната четвърт играчите от Самоков започнаха с 5:0 за 58:56, но не издържаха до края.

Всичко в мача се реши в самия край в рамките на три нападения и кошове от Сияни Чеймбърс и Тауан Ейджии от линията за наказателен удар. Така Балкан взе реванш от съперника си за поражението с 80:87 от 14 декември в Ботевград.

Победата беше девета за Балкан, който има и четири загуби. Рилски спортист пък вече е с баланс 12-2, но остава лидер във временното класиране на първенството ни по баскетбол.

Трима от играчите, водени от Йовица Арсич, завършиха с по 17 точки в мача. Ейджи, Чеймбърс и Божидар Аврамов бяха най-резултатни, като американският център добави и 9 борби. С 10 точки се включи Дарко Балабан.

За домакините с 14 точки приключи Павлин Иванов, с 12 - Брендън Браун, а с 11 - Тихомир Желев.

Другата седмица, от 26 до 29 януари, и двата тима ще играят в груповата фаза на турнира ФИБА Къп. Рилски спортист ще бъде домакин на мачовете си от група B, а Балкан ще пътува до Турция, тъй като срещите от група D ще се играят в Истанбул.

Рилски спортист ще посрещне украинските Киев Баскет и Прометей, както и австрийският Капфенберг. Балкан пък ще трябва да премери сили с домакина на турнира Бешикташ и румънските Орадя и Сибиу. Двубоите от Самоков ще бъдат излъчени в ефира на БНТ3.

Следващият съперник на Балкан в НБЛ е друг от лидерите - Левски Лукойл, който гостува на 6 февруари в Ботевград. Мачът ще бъде в ефира на МаксСпорт2.

Рилски спортист ще излезе у дома срещу Черно море Тича на 5 февруари.

В друг мач от кръга Академик (Пловдив) загуби от Черноморец (Бургас) - 96:104 (14:29, 24:32, 27:13, 31:30)