БНР | 26.01.2021 08:21:19 | 143

След 22 г. пак два отбора извън Европа на четвъртфинал на световно по хандбал

Азиатският първенец Катар победи Аржентина с 26:25 (12:13) и се класира за четвъртфиналите на световното първенство по хандбал за мъже в Египет.

Възпитаниците на испанския спец Валеро Ривера започнаха лошо, но наваксаха изоставане от 4:11 от първото полувреме, като успяха да изравнят при 13:13 малко след почивката. Аржентинците отново взеха аванс от 19:15, но със силна серия от 8:2 катарците постигнаха обрат до 23:21 и до края не изпуснаха водачеството в резултата.

Натурализираният кубинец Франкис Марсо беше най-резултатен за успеха с 8 гола.

Така азиатците, които са световни вицешампиони от 2015 година, завършиха на второ място в група II на втората фаза на шампионата с 6 точки.

Катар се присъедини към домакина Египет на четвъртфиналите и за първи път от 1999 година два отбора извън Европа достигнаха до топ 8 на световен шампионат по хандбал за мъже.

Съперник на азиатците на четвъртфиналите ще бъде четирикратният световен и четирикратен европейски първенец Швеция.

Победител в групата с пълен актив от 10 точки стана защитаващият титлата си тим на Дания. Олимпийските шампиони разгромиха Хърватия с 38:26 (17:15) след силно второ полувреме.

Датчаните вече си бяха осигурили класиране напред, докато хърватите, които имаха 5 точки, се нуждаеха от задължителна победа, за да достигнат до четвъртфиналите.

След сравнително равностойно първо полувреме тимът на Дания стартира с шест безответни гола след почивката и дръпна с 23:15, а до края хърватите не успяха да наваксат и отпаднаха от борбата за медалите.
Дания ще се изправи срещу домакина Египет на четвъртфиналите.

В група I европейският шампион Испания завърши на първото място с 9 точки след успех в последния си мач от втората фаза над Унгария с 36:28 (21:14). Феран Соле реализира 8 попадения за победата. Иберийците ще играят срещу Норвегия за място на полуфиналите.
Маджарите завършиха на второто място с 8 точки и също продължават напред като на четвъртфиналите ще срещнат шесткратния шампион Франция.