БНР | 26.01.2021 14:35:16 | 234

Адриан Николов, ИПИ: По-развитите райони пострадаха повече от по-изостаналите


Институтът за пазарна икономика представи доклада „Регионални профили: показатели за развитие“. Изследването се основава на 64 индикатора, които оценяват икономическата и социалната среда в 28-те области в страната. В допълнение е представен и специален анализ „Covid-19 и регионалните пазари на труда през 2020 година“, който разглежда в дълбочина удара на кризата върху регионите в страната.

Икономическото развитие на регионите недвусмислено е белязано от пандемията. Непосредствено преди нея процесите на трансформация на родната икономика бяха водени от промяната в индустрията – ориентирана към по-високата добавена стойност, и от ръста в дигиталната сфера в големите икономически центрове.

Един от изводите в доклада е, че икономически по-развитите райони в този период са пострадали повече от по-изостаналите. Най-голямо е влошаването в София, но столицата има и най-гъвкава местна икономика. Всяка област реагира със своите специфики, тъй като Covid кризата остави различен отпечатък върху различните сектори. Най-много пострадаха икономиките, които разчитат на туризъм и транспорт, обясни пред Радио София Адриан Николов от Института за пазарна икономика. Той изтъкна, че мерките на държавата са били подходящи до голяма степен, но ненавременни. Именно забавянето им е довело до големия срив на пазара на труда в първите месеци на кризата.

Пандемията засегна както икономическите, така и социалните показатели на областите в страната. Спадът в икономическата активност ще се види в макро данните на областно ниво – за произведена продукция, добавена стойност, инвестиции и заетост. В социалната среда неизбежно ще се отчете промяна в здравеопазването, което е на първа линия срещу коронавируса, както и в демографията – най-вече заради по-високата смъртност, но и поради връщането на българи от чужбина и ръста на регистрациите по настоящ адрес в малките населени места.

Специално за София важното през последните няколко години е големият ръст на аутсорсинга в областта на Информационните и комуникационните технологии, които са с изключително висока добавена стойност и успяват да дадат много сериозно благосъстояние на хората. Те се оказаха и много издържливи в хода на тази криза, като ИКТ секторът е един от малкото, които продължават да добавят работни места, отбеляза Николов.

Ключовият фактор за възстановяването на туристическия сезон в момента, и у нас, и в цяла Европа, ще бъде скоростта на ваксинирането, тъй като напълно възможно е да се окаже, че само хората, които са ваксинирани, ще имат възможност да пътуват в чужбина. Това означава, че ще се разчита предимно на български туристи, но те не могат да заместят напълно големите потоци от чуждестранни туристи, както по Черноморието, така и в зимния туризъм.

Чуйте интервюто на Лъчезар Христов с Адриан Николов.

Прочети цялата публикация