БНР | 02.02.2021 12:22:21 | 91

Среброто отстъпва рязко от вчерашния 8-годишен ценови връх


Среброто поевтинява рязко във вторник от достигания ден по-рано близо 8-годишен ценови връх, след като Чикагската търговска борса (Chicago Mercantile Exchange, CME) повиши маржина за търговия на фючърсите на благородния метал в опит да предотврати ценови хаос, подобен на този, който инвеститорите на дребно от форума Wallstreetbets на Reddit причиниха през последни дни на търговия с акции на компании като GameStop и AMC Entertainment Holdings.

В изявление, публикувано в понеделник вечерта, CME посочи, че маржовете ще бъдат вдигнати до $ 16 500 на договор от $ 14 000, в сила във вторник, въз основа на "нормалния преглед на пазарната нестабилност, за да се осигури адекватно покритие на обезпечението".


През днешната обедна европейска търговия фючърсите на среброто с доставка през март се понижават с 5,5% към $ 27,90 за унция, след като вчера те скочиха с цели 9,3% до $ 29,418, като за кратко дори поскъпнаха до $ 30,35 за унция, достигайки най-високо ниво от февруари 2013 г. насам.

Подобно на драматичното нарастване на акциите на компанията за продaжби на видеоигри Gamstop преди дни, поскъпването на среброто в понеделник се дължеше на нови кородинирани покупки от страна на малки индивидуални инвеститори, организирани във форума Wallstreetbets на Reddit.

CME Group повиши маржовете за поддръжка на Comex 5000 Silver Futures с 17,9%. "По-високите маржове ще смекчат безумието при покупката и можем да видим цените да паднат до $ 26 за унция през следващите две седмици. Това вероятно задейства реализирането на печалби от закупения вчера благороден метал", коментира Винсент Тай, мениджър продажби в Silver Bullion, цитиран от Ройтерс.

Повишаването на маржовете, на които инвеститорите трябва да търгуват, е познат ход на CME, най-големият фючърсен и ориентиран към стоките пазар в света, когато Чикагската борса цели да премахне необичайния пазарен стрес и нестабилността.

Последваха подобни ходове за ограничаване на пазарните действия и от някои от онлайн търговски платформите за лесен достъп, които бяха основни канали за неотдавнашния ръст на GameStop и други американски акции.


Междувременни и акциите на GameStop и тези на AMC продължават да бележат спад на американската извънборсова търговия за втори пореден ден на търговия. Акциите на GameStop поевтиняват с около 28% преди старта на Уолстрийт след вчерашен спад с 31%, а на AMC е понижават с 21 на сто.

Спадът на акциите на GameStop е факт, след като търговията с тях беше ограничена на някои онлайн платформи като Robinhood и след като при огромния ценови ръст през миналата седмица с около 400% бяха елиминирани повече от половината т.нар. "къси позиции", държавни главно от големи хедж фондове (продажби на акции на дадена компания „на зелено“ - без тези акции да бъдат притежавани), които претърпяха многомилиардни загуби от кородинанираната атака на малки инвеститори от някои инвеститорски форуми, начело с Wallstreetbets.

Само в рамите на вчерашната сесия на Уолстрийт бяха изтъргувани над 34 милиона акции на GameStop, като през последните 10 дни средния дневен обем достигна дори 92,2 милиона акции спрямо около 11 млн. акции среднодневна търговия през предходните 52 седмици.

При бруталното поскъпване на акциите на GameStop през миналата седмица отворените "къси позиции" спаднаха с 35,2 милиона, което беше понижение с 56%, според данни на S3 и сега късите позиции са за около 27,1 милиона. Само месец по-рано "късите позиции" спрямо GameStop бяха за над 140% от реалния брой акции на компанията.


Тези ликвидирани къси позиции донесоха загуба от около 13 млрд. долара на техните притежателите само от началото на 2021 г., отбеляза за MarketWatch Айор Дусанивски - ръководител анализатор във финансовата технологична и аналитична фирма S3 Partners, която е специализирана в анализ и на данни за къси продажби.

На този етап едва ли някой може да предположи със сигурност, че днешните ценови понижения на GameStop, AMC и на среброто бележи точка на пречупване за маниакалните печалби, които групи от индивидуални инвеститори успяха да реализират чрез организирани покупки на конкретен актив, последван от покупки на друг конкретен финансов актив.

Но последните ценови отстъпления карат наблюдатели на капиталовите пазари да смятат, че е само въпрос на време преди да започнат да избледняват тези силни възходящи ценови движения в конкретни подценени акции или активи.

Това сякаш е видно и от позитивното поведения на европейските и американски фондови борси от вчера насам. Днес основните европейски индекси нараства с около и над 1%, докато фючърсите на трите водещи американски фондови фючърси се повишат с по около 0,75% след тяхно силно вчерашно повишение, като технологичният индекс Nasdaq нарасна с 2,55%, широкият S&P 500 с 1,61% и индексът на сините чипове DJIA с 0,76%.

Прочети цялата публикация