Fakti.bg | 05.02.2021 15:03:18 | 113

Наследникът на Меркел не иска Германия да се отказва от „Северен поток 2“


Новият председател на Християндемократическия съюз (ХДС) на Германия Армин Лашет, който е потенциален наследник на Ангела Меркел като канцлер, смята, че Германия не трябва да се отказва от проекта „Северен поток 2“ във връзка със ситуацията около Алексей Навални. Лашет направи това изявление в интервю пред "Ройтерс", предаде агенция "Фокус".

„В продължение на 50 години, дори по време на напрегнатия период на Студената война, Германия купува газ от Съветския съюз, а сега и от Русия. Германското правителство следва правилния курс“, заяви политикът. В същото време той добави, че при изпълнението на проекта „Северен поток 2“ е необходимо да се вземат предвид интересите на различни участници, включително Украйна. „Трябва да гарантираме геополитическите интереси на Украйна и да осигурим енергийни доставки чрез този проект за частния сектор“, каза той за „Северен поток 2“.

Партията на Зелените е против изграждането на газопровод в Германия. Независимо от това, Лашет не изключва, че съществуващите разногласия са напълно разрешими. „Не мисля, че „Северен поток 2“ ще се превърне в сериозен проблем на предстоящите избори. Освен това мисля, че консенсус, например, със Зелените е възможен“, заключи новият лидер на ХДС. По-рано Лашет вече заяви, че споделя позицията на германското правителство по отношение на изпълнението на проекта, според което изграждането на „Северен поток 2“ е инициатива на бизнес ниво, тоест икономически проект. В същото време Берлин настоява, че Украйна трябва да запази ролята на транзитна държава и в бъдеще. Кабинетът на министрите на Федерална република Германия оставя настоящите политически разногласия с Русия извън скобите и отхвърля екстериториалните санкции на САЩ.

Във вторник вестник Handelsblatt съобщи, че американските власти за първи път сигнализират за готовността си да започнат диалог за отмяна на санкциите по „Северен поток 2“, но изискват редица предварителни условия. По-конкретно те искат въпросът за изпълнението на газопровода да бъде свързан с механизъм, който ще предотврати експлоатацията на „Северен поток 2“ в случай на намаляване на транзитните доставки през Украйна. Проектът „Северен поток 2“ предвижда изграждането на два тръбопровода с общ капацитет 55 милиарда кубически метра годишно от руското крайбрежие през Балтийско море до Германия. Работата беше спряна през декември 2019 г., след като швейцарският Allseas изостави полагането на тръби поради възможни санкции от САЩ. Но през декември 2020 г. Nord Stream 2 AG възобнови полагането на тръби, изграждайки 2,6 км от тръбопровода в изключителната икономическа зона на Германия. Към днешна дата са положени повече от 2300 км от 2460-километровия газопровод, което е 94% от общата дължина му дължина. Остава да се положат 120 км във водите на Дания и повече от 28 км - във водите на Германия.

Прочети цялата публикация