БНР | 06.02.2021 11:38:26 | 186

Иво Христов: Двусмислието спрямо Радев е в ущърб на БСП и отблъсква избирателите


От страна на президента няма напрежение по отношение на БСП. Идейно президентът и БСП са на една вълна по почти всички теми. Затова позициите на ръководството на БСП са огорчаващи за избирателите. След обявяването на кандидатурата президентът получи масивна подкрепа в социалните мрежи от социалистите, а ръководството на БСП се задоволи с поздравления към Радев и Йотова. Няма как да събудиш ентусиазъм сред избирателите с декларации от типа „ние не воюваме с президента“. Това двусмислие е в ущърб на БСП. Създава се усещане, че ръководството на социалистите хем не иска да капитализира авторитета на президента, хем не желае да се ангажира с подкрепа за него, за да може да преговаря за управленска коалиция с партиите от статуквото, за които Радев е проблем... Ако БСП не излезе от двусмислието, ще разочарова избирателите си и ще отблъсне хората, които влагат надежди в нея като основна опозиционна сила“. Това каза пред БНР евродепутатът от Групата на прогресивния алианс на социалистите и демократите Иво Христов. 

Според него избирателите трудно ще повярват на БСП, ако този въпрос не бъде изяснен скоро, а „обществото очаква ясен курс към демонтаж на сегашния режим, а не партийни калкулации“. 

В предаването „Политически НЕкоректно“ Христов допълни: 

Президентът постъпи достойно и открито, като заяви намеренията си и така дава възможност на партиите да се позиционират. Това улеснява информирания избор на избирателите. Президентът е естественият лидер на демократичната алтернатива на сегашния режим и се превърна в такъв благодарение на последователното си политическо присъствие... Опасявам се, че партийният егоизъм ще надделее на парламентарните избори и вместо да търсят единение, каквото предлага президентът, партиите от демократичния спектър ще постигнат половинчати резултати“. 

По думите му ГЕРБ е партия-държава и монополизира властта, а БСП е обременена от дългата и трудна история на прехода

„Българите като жителите на Северна Корея са с идея да няма ден без националният вожд да не шества из ефира... В обществото битува горчивото примирение, характерно за българската психология, хем си недоволен, хем няма какво да се направи. Това е криворазбраният национален тарикатлък - от страх да не бъдат излъгани, предпочитат да не вярват в нищо, да не правят нищо и оставят съдбите си в ръцете на користни шайки... БСП е дамгосана като наследник на БКП, а всички останали партии под знамето на антикомунизма комфортно плячкосват каквото е останало от България. БСП е в турбулентен период, но има и опит за завръщане към трезвомислието и към по-оперативни форми на работа. БСП трябва да постигне консолидация“. 

Евродепутатът коментира още: 

Внезапната загриженост на Борисов за Алексей Навални и Русия се дължи на принципа, по който той управлява - разделяй и владей. Целта е да се скрият българските проблеми зад руския скандал и да посее разделение в редиците на българската демократична общност... Демокрацията, към която се стремяхме навремето, се ползва днес като лост за разместване на геополитически пластове. Липсата на коментар по темата е по-положително, отколкото изместването на вниманието от нашата криза към друга... Ще нарасне напрежението между САЩ и Русия. Американското влияние у нас е изключително силно. Стратегията на Борисов да откупва властта си чрез сделки за милиарди със САЩ за изтребители и с Русия за тръбопровод е разоряваща за България. Моето кредо е да се концентрираме върху българските проблеми, да не се надяваме на никой от външните партньори, да съхраним добрите отношения по всички азимути“. 

Христов подчерта, че диалектиката на демокрацията е в това да има ротация

„Дори когато един лош режим бъде заменен от друг спорен, самият факт на ротацията създава стрес в системата, състава усещане за отговорност у онзи, който упражнява властта, създава чувство за овластеност у гражданина, който вижда, че може да предизвика промени, да санкционира определено управление“. 

Интервюто с Иво Христов можете да чуете в звуковия файл. 

Прочети цялата публикация