Fakti.bg | 13.02.2021 19:30:19 | 128

Наполи надхитри Юве и завърза битката за Топ 4 в Серия А

Наполи победи Ювентус с 1:0 в дербито на 22-ия кръг на Серия А. Капитанът на домакините Лоренцо Инсиние (31) даде аванс на тима си след точно изпълнена дузпа, а попадението му се оказа решаващо за изхода на мача. Вратарят на "партенопеите" Алекс Мерет бе героят на вечерта, след като на няколко пъти отрази великолепно удари на "бианконерите".

С постигнатия успех Наполи се изкачи на четвъртата позиция в Серия А с актив от 40 точки, докато Ювентус остана трети с две повече, пропускайки шанса да притисне Интер.

"Бианконерите" упражниха висока преса в самото начало на двубоя, която затрудняваше "партенопеите" при изнасянето на топката.

В 6-ата минута гостите създадоха първото по-опасно положение в двубоя. Федерико Бернардески центрира от ъглов удар, след което Адриен Рабио стреля с глава, но право в ръцете на Алекс Мерет. Веднага след това вратарят на домакините трябваше да спасява и изстрел от дистанция на Кристиано Роналдо.

В 17-ата минута Наполи поиска дузпа за игра с ръка на Джорджо Киелини, но след разглеждане на ситуацията с ВАР, главният съдия Даниеле Довери посочи играта да продължи с изпълнение на ъглов удар. След него Ървин Лозано се озова в добра позиция, но изстрелът му в близкия ъгъл премина покрай левия страничен стълб.

Постепенно домакините се прибраха в своята половина, оставяйки инициативата изцяло във възпитаниците на Андреа Пирло.

В 30-ата минута Наполи получи дузпа за удар с лакът на Джорджо Киелини срещу Амир Рахмани. Главният съдия Даниеле Довери разгледа ситуацията с ВАР и категорично посочи бялата точка. Лоренцо Инсиние застана зад топката и с изстрел в горния десен ъгъл реализира.

Домакините отново предприеха тактика, с която приеха да бъдат отборът, който изчаква на контраатака, предавайки изцяло инициативата на Ювентус. В 38-ата минута при една от контраатаките Лоренцо Инсиние се оказа на добра стрелкова позиция, но ударът му бе блокиран решително от Матайс де Лихт.

В 43-ата минута Федерико Киеза проби отдясно, след което навлезе навътре и стреля от границата на наказателното поле, но прати топката над вратата.

Дълбоко в добавеното време на първото полувреме Лоренцо Инсиние стреля от пряк свободен удар, но право в ръцете на Войчех Шчесни. В ответната атака "бианконерите" получиха подобна възможност. Кристиано Роналдо застана зад топката, но изстрелът му попадна в стената, което бе и последното действие през първите 45 минути.

Ювентус стартира агресивно втората част, с цел бързо да стигне до изравняването. Кристиано Роналдо отправи опасен удар от дистанция, но топката премина заплашително покрай левия страничен стълб.

В 49-ата минута след изпълнение на ъглов удар се получи разбъркване в наказателното поле на домакините. Кристиано Роналдо достигна до топката и стреля отблизо, но Алекс Мерет прояви отличен рефлекс и спаси.

Две по-късно отново португалецът донесе опасност пред вратата на Наполи. Нападателят стреля от фаул, а кълбото премина близо до напречната греда.

"Бианконерите" продължиха да притискат съперника си и в 56-ата минута Федерико Киеза стреля от около 15 метра, но право в средата на вратата и Алекс Мерет боксира в ъглов удар.

В 63-ата минута топката попадна в мрежата на "партенопеите", но попадението правилно бе отменено, след като Джорджо Киелини бе зад гърба на защитата.

Четири минути по-късно Алекс Сандро стреля от въздуха, но топката профуча покрай левия страничен стълб.

Двата тима продължиха да играят във високо темпо, като Ювентус отново бе по-активният тим на терена, но защитата пред Алекс Мерет показа стабилна игра и не допускаше положения пред вратата му.

В 85-ата минута Федерико Киеза получи на границата на наказателното поле и отправи техничен удар в долния десен ъгъл, но топката премина покрай десния страничен стълб.

Минута по-късно Алекс Мерет се намеси решително след опасен изстрел на Алваро Мората. Малко след това вратарят на домакините показа отново, че е претендент за Играч на мача, след като спаси изстрел на Кристиано Роналдо с глава.

До края на двубоя Ювентус притисна съперника си, но до ново попадение не се стигна.