Fakti.bg | 22.02.2021 15:24:11 | 147

НАСА планира пилотиран полет до Марс след 2035 г.


Марсоходът на НАСА "Пърсъвиарънс" (Perseverance), който кацна на Марс в четвъртък, е петата успешна мисия до червената планета. Но кога ще дойде редът и на хората да стъпят на Марс? Това е целта, към която много хора се стремят, но тя едва ли ще се осъществи скоро. Всъщност, от НАСА смятат, че подобна мисия би могла да се осъществи след 2035 година.

"От средата до края на 2030-те години ще започнем да използваме средствата, използвани за стъпване на Луната, за да изпратим астронавти на Марс", каза Стив Юрчик, който изпълнява длъжността ръководител на НАСА.

Големите технологични предизвикателства вече са разрешени, но все още в уравнението има много неизвестни.

Пътуването до Марс отнема около седем месеца и астронавтите вероятно ще прекарват на планетата около тридесет дни, предполагат от НАСА.

Температурата на Червената планета е сред около минус 63 градуса по Целзий, радиацията е висока, а въздухът се състои от 95 % въглероден двуокис. Гравитацията е едва 38% от тази на Земята. Но "благодарение на Международната космическа станция вече сме научили много за микрогравитацията", казва Скот Хъбард, бивш ръководител на програмата на НАСА за Марс.

Много технологии и материали все още трябва да бъдат изпробвани.

"Пърсъвиарънс" носи няколко инструмента, които са част от подготовката за бъдещи пилотирани мисии. МОКСИ (MOXIE), който е с размер на автомобилен акумулатор, е опит да се произвежда кислород на място чрез преработването на въглеродния двуокис по технологията, използвана от растенията. Кислородът може да се използва както за дишане, така и за гориво.

Програмата "Артемида" (Артемис) за връщане на Луната, върху която НАСА сега концентрира усилията си, ще е тест за мисия до Марс.

В рамките ѝ ще се изпробва ново облекло за астронавтите xEMU, което позволява по-голяма подвижност и защита срещу ниски температури. Миниатюрна ядрена централа ще произвежда електричество по време и на пясъчните бури, които блокират достигането на слънчева светлина до Марс в продължение на месеци.

Всичко ще се тества първо на Луната заради възможността при нужда бързо да се изпрати помощ. На Марс "ако нещо се обърка или повреди, ще сме на години разстояние от дома", обяснява Джонатан Макдауъл от центъра по астрофизика Харвард-Смитсониън.

Новата мисия на НАСА до Марс е следващата стъпка, която ни приближава към мечтата за заселване на четвъртата планета от Слънчевата система.

След успешното си кацане на повърхността, марсоходът Пърсъвиарънс изпрати и първите си снимки - впечатляващо селфи, заснето от една от камерите, монтирана на спускаемия модул, което показва как той все още виси във въздуха, преди скай кранът да го спусне на повърхността. На кадъра се виждат и облаци прах, вдигнати от ракетните двигатели на "небесния кран". Секунди по-късно роувърът плавно стъпва на шестте си колела.

Изображенията се отличават с изключителна яснота и са първите близки кадри от кацане не само на Марс, но и на която и да е друга планета извън Земята.

"Не сме виждали такова нещо досега", каза заместник ръководителят на екипа по кацане на мисията Арън Стехура, добавяйки, че той и колегите му били поразени, когато видели кадрите за пръв път.

Според главния инженер на проекта "Пърсъвиарънс" Адам Стелцнър изображенията за забележителни и сравними със снимката на Бъз Олдрин на Луната през 1969 г. или на снимките на Сатурн, направени през 1980 г. от "Вояджър 1". "Отидохме на повърхността на Марс. Седяхме там, на седем метра от повърхността и гледахме надолу. Това е изключително вълнуващо", каза той.

Тази седмица НАСА се надява да представи повече снимки и видео със звук от кацането, направени от всичките шест камери, прикрепени към спускащата се сонда. Те би трябвало да са заснели повече от маневрите на "небесния кран", както и свръхзвуковото разгъване на парашута.

Полин Хванг, един от ръководителите на мисията, заяви на пресконференция в петък, че самият марсоход "се справя отлично и е в пълна функционалност на повърхността на Марс и продължава да бъде изключително функционален и страхотен".

Роуврърът кацна на около два километра от високи скали в основата на древна делта на река, изсечена в ъгъла на кратера Джезъро преди милиарди години, когато Марс е бил по-топъл, влажен и вероятно гостоприемен за живот.

Наземният екип на мисията ще прекара следващите дни и седмици в разгъване и тестване на роботизираната ръка на роувъра, комуникационните антени и друго оборудване, подготовка на научните инструменти и ъпгрейд на софтуера на марсохода, каза Хванг.

Тя каза, че ще минат около девет "сола", или марсиански дни, преди роувърът да е готов за първото си тестово пътуване.

Прочети цялата публикация