БНР Стара Загора | 01.03.2021 09:42:33 | 54

Арх. Станиславов: Автомобилната индустрия е остров на стабилност за българската икономика


Автомобилната индустрия във времена на криза е остров на стабилност за българската икономика и работещите в сектора. Това заяви пред Радио Стара Загора/ БНР арх. Любомир Станиславов, изпълнителен директор на Автомобилния клъстер и на Българската работодателска асоциация "Иновативни технологии" /БРАИТ/. В началото на пандемията през март и април миналата година компаниите преживяха истински шок и освободиха работна ръка заради очаквания за спад в поръчките. Продажбите на нови коли се сринаха с над 80% през второто тримесечие на 2020 г. в световен мащаб. Последва обаче плавно възстановяване и през септември бяха назначени на работа много повече хора, отколкото бяха освободени по-рано през годината, поясни арх. Станиславов. По думите му много от големите автомобилни компании в България изживяха вероятно най – добрите месеци в своята история. А за това повлия и ефектът nearshoring (б.ред. Nearshoring - връщане на производството в страни, географски по-близо до клиента). Освен това, отложени заради пандемията проекти, вече се рестартират.  

„Компоненти и елементи, поръчвани досега в Китай, започнаха да се поръчват на по - близки дестинации, а цената е напълно сравнима с тази в Китай. Нашата индустрия се възползва от тази ситуация“, поясни той.

Големите напразни надежди: Затворена страница ли VW за България

Като пряк участник в разговорите на високо ниво с най – големия работодател в Европа, арх. Любомир Станиславов заяви, че „тези преговори ни позиционираха като една добра дестинация за автомобилен бизнес“. Нови инвеститори проявяват интерес към България, а заслуга за това имат преговорите с немския автомобилен гигант. Той припомни, че оригиналният проект на VW включваше изграждане на голям завод на 3 етапа, който да произвежда малки, а на по – късен етап и големи SUV коли. От немска страна обаче последваха алтернативни разговори с Турция с ново задание - за завод, в който да се сглобяват седаните - VW Passat и Skoda Superb.

„Тези автомобили са конвенционални и тяхното време постепенно отминава. Твърде вероятно е след едно или две поколения въобще да нямат наследници, тъй като пазарът постепенно се пренасочва изцяло в посока SUV модели“, каза още изп. директор на Автомобилния клъстер.

Арх. Станиславов е категоричен, че оригиналният конкурс беше спечелен от България, а VW не е затворена страница, като подчерта настъпилите промени в световната икономика и индустрия, засегнали и автомобилната компания.  

„VW има да решава други проблеми, а не за още една производствена локация. Въпреки че, ако тогава бяха проявили последователност и бяха взели това решение, вероятно днес щяха да са в по - изгодна ситуация“, заключи по темата изп. директор на Автомобилния клъстер.

Над 67 000 работници и служители са заети в автомобилния сектор у нас, който според прогнозните данни ще надхвърли 6,5 млрд. евро оборот за 2020 година. Фирмите от бранша генерират 12% от БВП на страната. 

Каква е визията на бизнес организацията БРАИТ за бъдещето на енергийния регион в контекста на амбициозната "Зелена сделка", чуйте от приложения звуков файл:



Прочети цялата публикация