БНР | 02.03.2021 09:51:31 | 87

Белин Моллов: Сградите на училища и читалища не трябва да се разрушават


Архитект Белин Моллов е познат с таланта си да рисува. Последната му изложба бе в БТПП - "Градски ансамбли и архитектурно наследство“.

„Аз станах архитект, защото рисувах като дете. След това бях много поощрен като студент от моите преподаватели и в практиката започнах да работя като урбанист в градското планиране, но рисуването ме е съпътствало винаги. В края на моята служебна кариера аз все повече и повече започнах да запълвам свободното си време с рисуване, с голямото ми възхищение и обич към архитектурното  наследство. За щастие в живота си можех да пътувамВидях много неща, които са оставили дълбоки следи в моето съзнание и постепенно усещам как все повече и повече се концентрирам върху тази работа“, каза в предаването "Графити по въздуха" Белин Моллов.

Според него в България училището и читалището са емблемите на всяко едно градче и селце, но проблемът е в състоянието на тези сгради:

„Аз се опитвам в моята дейност да обръщам внимание на това, че тези сгради имат потенциал и те не трябва да бъдат разрушавани".

Не трябва да забравяме, че с една мисъл за бъдещето можем да постигнем сериозни резултати с връщане към миналото, смята Моллов и допълва:

„Този травматизъм, това отношение към нещо, което е малко по-лесно изпълнимо, което отговаря на някакви стандарти, което копира това, което се прави масово. Това принизяване на духовното отношение към процеса на планиране, на проектиране, на създаване на средата е нещо, което трябва да вземем от миналото“.

Белин  Моллов е експерт с 50-годишен опит в областта на устройственото планиране и градското развитие. Роден е в Русе през 1946 г., а се дипломира като архитект в София през 1969 г. 

Цялото интервю можете да чуете в звуковия файл.

Прочети цялата публикация