БНР | 05.03.2021 09:04:34 | 145

Франция: ЕС трябва да бъде единен относно руските и китайските Covid ваксини


Френският държавен секретар по европейските въпроси Клеман Бон отбеляза в петък, че Европейският съюз трябва да остане единен в позицията си по отношение на ваксините срещу Covid-19, разработени от руски и китайски производители.

"Това би създало проблем от гледна точка на нашата солидарност и също така създава проблем със здравето, тъй като руската ваксина все още не е разрешена в Европа. Искане за одобрение е отправено, но тя ("Спутник V") все още не е разрешена в Европа и все още дори не е отправено искане за китайската ваксина ", подчерта той.

Коментарите на Клеман Бон идват, след като Унгария и Словакия одобриха използването на ваксината "Спутник V", разработен от руския изследователски институт по епидемиология и микробиология "Гамалея", докато Чехия и Австрия предположиха, че могат да направят същото.

През миналия уикенд чешкият министър-председател Андрей Бабиш заяви, че неговата страна може да започне да използва "Спутник V" без одобрението на Европейската агенция по лекарствата.

Чешкият държавен институт за контрол на лекарствата ще проучи данните за руската коронавирусна ваксина и ако тя бъде одобрен, "който има интерес, може да бъде ваксинират", посочи той.

През февруари пък ръководителят на Руския фонд за директни инвестиции Кирил Дмитриев разкри, че правителството води преговори с множество австрийски компании за евентуално производство на ваксината "Спутник V".

"Вече преговаряме с няколко австрийски компании. Бихме искали да си сътрудничим с Австрия както в производството, така и в износа от Австрия за други страни," каза Дмитриев пред австрийската радиостанция O1. Имената на участващите компании обаче не бяха разкрити.

Австрийското правителство е готово да бъде домакин на производството както на руски, така и на китайски ваксини срещу Covid-19, веднага щом те бъдат одобрени от Европейската агенция по лекарствата, заяви преди това австрийският канцлер Себастиан Курц.

Междувременно Европейската агенция по лекарствата (EMA) започна своя преглед на руската ваксина.

Прочети цялата публикация