Fakti.bg | 16.03.2021 13:23:55 | 318

Д-р Лъчезар Томов за ФАКТИ: И днес да затворим всичко, пак ще минем смъртността от есента


Скрита пандемия от Covid-19 при децата и в туристическия бранш - с това математикът гл. ас. д-р Лъчезар Томов обяснява повечето хоспитализирани пациенти с Covid-19 в момента, в контекста на по-малкото активни случаи, в сравнение с миналите пикове не заразата.

„Вероятно скрита пандемия има в туризма, но за там няма абсолютно никакви свидетелства и данни. За ранна детска възраст вече има данни – имаме свидетелства, имаме тествани деца, имаме деца в ранна детска възраст, които се лекуват. Имаме и информация, че деца се лекуват от Covid, но не се тестват официално, не минават през РЗИ. Можем да говорим за пандемията при децата с по-голяма убеденост и въз основа на механизма на заразяване. Иначе вероятно и в туризма има скрита пандемия, но там няма данни, съвсем спекулативно е“, обясни д-р Томов пред ФАКТИ.

Свързахме се с него, за да говорим относно заразените от Covid-19 у нас и възможностите за скрита, нерегистрирана с официални данни пандемия от болестта.

Томов уточни, че под "туризъм" има предвид посещения в хотели на дестинации като Банско, Сандански и т.н. „Хотелите са основен източник на заразата. Там обаче не се тества, не се казва нищо, няма статистика. Това, което можем да кажем е, че за по-голямата заболеваемост в югозападната част на България – помните, че имаше много голям прираст в Кюстендил, вероятно има принос туризмът. Не можем да го твърдим категорично“, каза още д-р Томов.

„За училищата и тяхната роля обаче имаме категорични данни. Не само за заразените деца, но и за самият механизъм, по който се случва заразяването. Факт е, че училищата свързват в постоянна връзка иначе разделени части от обществото, факт е това, че в началните училища няма маски, няма мерки, за разлика от другите училища – за тази ранна възраст не се взимат мерки, не се носят маски, децата не се дистанцират. Децата се заразяват с британския вариант съвсем успешно. Знаем го от много държави, в които се водят подробни анализи, като Германия например, и се действа активно“, обясни Лъчезар Томов.

„Децата се заразяват с британски щам със сигурност. Беше и само хипотеза, че не се заразяваха с вируса преди. Няма как да знаем това, защото ние нямахме изследване за антитела. В Англия например правеха такова изследване за антитела при децата и видяха, че 70% от тях с били безсимптомни. Оказа се, че малък процент от децата са били позитивни при тестването, но стана ясно, че голям брой са били заразени“, обясни той.

„Може да се образуват клъстери в началните училища и детските градини. Дори да приемем, че децата заразяват родителите си значително по-рядко, отколкото родителите заразяват децата си, то при образуването на един клъстер в детска градина или в училище – тоест при 20-30 деца, това води до успешно заразяване на родители, към предаване в други семейства. При свързване на децата в големи групи без мерки, дори наистина те да се заразяват по-трудно, което не е доказано, пак вирусът се предава успешно. Всичко това обаче е в нелегалност, след като не се минава през карантини, след като родителите ходят на работа при болно дете“, каза още д-р Томов.

„В областите, в които връщат учениците вкъщи, там това ще се отрази от 1 седмица до 10 дни. Въпросът е, че сега имаме и други влияния. Започва да се усеща влиянието от ресторантите, от начина, по който те бяха посещавани – без мерки и претъпкани. Трудно е да се каже кое ще надделее“, обясни Томов и допълни: „Една седмица след връщането на учениците онлайн през есента, процесът започна да се забавя. Продължаваше да расте, но вече не беше изпъкнала крива, а се забавяше. Тогава това се отрази. Сега не можем да кажем какъв ефект ще има онлайн обучението, защото първо, вирусът сега е по-заразен, второ, едновременно имаме други фактори, които действат – ресторанти и други. Връщането на учениците онлайн ще се отрази, но не зная дали ще го видим на графиката заради другите фактори, действащи в обратна посока“.

„Важно е, че британският вариант на вируса, ако следва логиката в Дания и Германия, а не виждам причина да следва друга логика, друга динамика, той у нас все още не е станал доминиращ. Стигнал е ниво на разпространение от 60-70%, не е стигнал 90%. Това не е грип с два дни инкубационен период, това е вирус със 7-10 дни инкубационен период. Затова и разпространението на коронавирусът е по-бавно, не се разпространява като грипа“, каза Томов.

След това разговорът премина към броя на хоспитализирани пациенти с Covid-19 у нас. Д-р Лъчезар Томов отчита 2,5 пъти по-висока скорост на хоспитализиране, която обясни с два фактора: „Единият фактор е самият вирус. При този щам между 30 и 50% повече пациенти се хоспитализират. Вторият фактор е точно тази скрита пандемия. Процентът на позитивните сега е по-нисък от този през есента. Въпреки това болниците се пълнят два пъти и половина по-бързо, което не може да се обясни само с британския вирус. Това означава, че има скрита пандемия, която изобщо не се тества. Има области, в които не се тества изобщо. Едната е детски градини и начални училища, друга е туристическият бизнес, за който нямаме никакви преки данни. Там говорим изцяло за хипотеза, но за една основателна хипотеза“.

„Скрита пандемия има със сигурност. Части от населението не се тестват – и по географски, и по възрастов принцип“, категоричен беше той.

На въпроса дали спирането на ваксинацията би могло да играе роля в покачването на заболеваемостта, д-р Томов отговори: „Изключително негативно е това спиране по излишна предпазливост. Тази излишна предпазливост подава сигнали на антиваксърите, че има нещо, където няма нищо. Честотата на усложненията не е по-голяма при ваксинираните, отколкото при неваксинираните. Това е в областта на шума, а не на данните. Тази излишна предпазливост вместо да запази реномето на ваксините, всъщност ги уязвява. Забавянето на ваксинацията при този ръст е доста опасно. В момента това е едно от оръжията ни, с които да намалим смъртността. Всеки получил една доза, ако не е бил заразен по време на ваксиниране и не се зарази следващата седмица, е човек, който излиза от списъка с починали. Една доза, от която и да е ваксина, е достатъчна, за да не почине човек. Смъртността би могла много да се намали, ако се продължи с ваксинирането. Това спиране в много държави според мен не е оправдано. В медицината има един принцип „първо не вреди“, който принцип, ако се прилага винаги по един и същи начин, понякога много вреди. Сега е една такава ситуация, в която предпазливостта е вредна, неполезна“.

„Докато не се ваксинира голям процент от населението, много е трудно да спре вирусът. Възможно е и в България, и във всички държави, които остават неконтролируема епидемия, експлозивното разпространение на вируса да доведе до нови варианти – особено при комбинация с преболедували и ваксинирани. Можем да продължим да си създаваме проблеми и да създадем проблем на Европа. Шансът не е голям, но съществува – да създадем и ние наш вариант, наш щам на вируса. Трудно е да се каже кога ще свърши пандемията. Без ваксинация и без активни мерки за спиране на разпространението, това ще стане много трудно“, допълни той.

„Много се подценява ефекта от разпространението на британския щам. Да, Ангелов овладя ситуацията с пълно затваряне, но спадът сега беше по-бавен от преди. С по-заразен вирус, по-трудно действат мерките. Въпреки че България е благословена от гледна точка на това, че е слабо населена, дори и днес да затворим абсолютно всичко и още сега, ние пак ще успеем за изпреварим рекорда по завишена смъртност от есента. Ако се забавим с една две седмици, това изпреварване може да е в пъти“, коментира д-р Томов.

За да намалее броят на заболелите от коронавирус, според Лъчезар Томов са нужни мерки. Тези мерки могат да бъдат и и по-меки – децата да не посещават присъствено училище и детски градини, да се преустанови и работата на заведенията, важното е обаче да се спазват. „Въпросът не е в затварянето, въпросът е, че българската страна не успя да компенсира добре икономически, да предложи алтернативи, а самите собственици на бизнес са в някакво отрицание, че има вирус и болест, защото не искат да се адаптират към ситуацията. Проблем е дисциплината. Не се отваря по нормалния начин, така че да е минимален рискът. Заведенията се претъпкаха. Всички затваряния се случват, защото нямаме дисциплина, а не защото са абсолютно неизбежни. Така се случи и в Германия и Англия. В Сингапур, Корея, Япония, Тайван с минимални затваряния се оправиха, защото всички носеха маски, всички спазваха дистанция, не се затваряха излишно в затворени помещения, работеха много повече от вкъщи. И в Германия 60% от хората през есента работеха от офиса, не от дома си. И там децата бяха без маски в училище. Мерките не се прилагат достатъчно и затова се затваря всичко. Ако имаше дисциплина, това нямаше да е наложително или щеше да е за много по-кратък период“.

„Нуждаещите от хоспитализация ще продължават да растат“, каза д-р Томов в края на разговора. „Само че няма да има къде да приемат пациентите. В момента има 300 хоспитализирани на ден и това ще продължи да расте. Дори най-положителният сценарий, пак ще има още пет дни с продължаващ растеж в хоспитализацията и около две седмици с намаляващо, но продължаващо хоспитализиране. Спокойно можем да минем 10-12 хиляди хоспитализирани души, стига да има къде да бъдат хоспитализирани“, смята той.

Прочети цялата публикация