БНР | 24.03.2021 14:28:06 | 188

Лидия Йорданова: Ваксината се превръща от предмет на притеснения в билет за свобода


"Нагласите за ваксиниране търпят развитие на фона на нестихващата пандемия и постоянно нарастващия брой на заразените у нас от началото на март". Това заяви пред БНР Лидия Йорданова, ръководител на социологическа агенция "Екзакта".

Немалко българи преосмислят позициите си за ваксинирането срещу Covid-19, показват данни от национално изследване на "Екзакта Рисърч Груп" за пълнолетното население на страната, проведено в периода 12-20 март със собствени средства сред 1005 пълнолетни лица в 123 гнезда в 90 населени места на страната.

"Ваксината - от потенциален предмет на притеснения се превръща в потенциален билет за свобода. Това е промяната, която се случва в рамките на последния месец", подчерта Йорданова. Общо 62,8 на сто от интервюираните българи в настоящото изследване мислят, че пътят им към бъдещ нормален живот минава през ваксиниране, обобщи тя.

Според данните 40,6 на сто от българите гледат на ваксинирането като на нещо предстоящо и неизбежно за тях, което рано или късно би могло да им осигури връщане към нормален живот. Този дял е аналогично висок в различните обществени групи и прослойки от населението. Други 6,7 процента посочват, че вече са се ваксинирали, а 15,5 на сто са се записали и чакат да се ваксинират.

Към момента по-често посочват, че вече са се ваксинирали жители на столицата, образовани хора и лица на възраст между 40 и 50 години, както и такива над 60 години. Сред заявилите, че са се записали и изчакват реда си за ваксиниране по-често има столичани, висшисти и хора на възраст над 30 години.

Делът на заявяващите, че няма да се ваксинират при никакви обстоятелства, е 37,2 на сто, като подобна позиция по-често се среща сред хора на възраст под 40 години и сред жители на малките градове и села в страната.

Сравнението на тези данни с предишни данни на "Екзакта" по темата, показва, че доскоро колебаещите се как да постъпят започват да възприемат все по-отчетливо ваксинирането като условие за водене на нормален живот, коментират анализаторите. Според тях може да се очаква, че нагласите по отношение на ваксинирането ще продължат да се променят именно в тази посока.

Йорданова посочи, че заради риск за здравето и живота на анкетьорите, "Екзакта" няма да прави екзитпол на предстоящите парламентарни избори.

Прочети цялата публикация