Fakti.bg | 03.04.2021 10:00:52 | 624

Синът на Байдън в мемоарите си: Изхарчих всичко, спечелено в Украйна, за алкохол, наркотици и жени


САЩ обсъждат мемоарите на сина на президента Джо Байдън, Хънтър Байдън, в които, наред с други неща, той припомня скандалната си работа в Украйна в компанията „Бурисма“, където е получавал 50 000 долара на месец, както и зависимостта си от алкохола и наркотиците, пише украинското издание “Страна“, цитирано от Агенция "Фокус".

Преди представянето на 6 април The Washington Post публикува откъси от книгата със своеобразното (откровенo) заглавие „Прекрасни дела“.

Случаят с "корупцията на семейство Байдън" в Украйна държеше цялата президентска кампания в напрежение и почти струваше на Джо Байдън избирането му - той беше обвинен, че бивайки вицепрезидент, е уредил сина си, който не разбира нищо от енергетика, а след това е поискал уволнението на главния прокурор Шокин, който разследва случая „Бурисма“.

И ако преди изборите близките до демократите традиционни и социални медии изтриха цялата съмнителна информация за Хънтър Байдън, сега изповедта му изведнъж излезе наяве. "Страна" разказва за спомените на Байдън-младши и защо ги е публикувал точно сега.

„Фамилията стана пропуск“

По-голямата част от книгата е посветена на личните проблеми на Хънтър, но той защитава и бизнес кариерата си, която беше силно опетнена по време на президентската кампания на баща му. Байдън-младши признава, че политическото влияние на баща му е помогнало, но твърди, че нито той, нито баща му са направили нещо незаконно - особено по отношение на „Бурисма“.

Това изявление противоречи на заключението на комисията на Сената, която разбра миналата есен, че Байдън, като вицепрезидент, се е срещал със съветника (т.е. лобист) на борда на директорите на „Бурисма“, Пожарски. Тази среща е организирана по настояване на Хънтър Байдън и размерът на заплатата му зависи от това.

Информация за това се появи преди изборите от лаптопа на сина на Байдън, който беше оставен за ремонт, и където също се съхраняваха порнографски материали и видеоклипове от наркопартита с негово участие (тогава Байдън не ги опроверга или потвърди).

Хънтър Байдън беше включен в топ мениджърите на „Бурисма“ за срок от пет години, от 2014 до 2019 г., като получи от там общо четири милиона долара, които, по собствено признание в мемоарите му, е похарчил за алкохол, наркотици и жени.

„Няма съмнение, че фамилията ми е послужила като някакъв пропуск“, разказва той в книгата за времето, когато е извикан в Съвета на директорите на „Бурисма“. - И винаги е било така - мислите ли, че ако някое от децата на Тръмп отиде да търси работа извън организацията на баща си, фамилията им няма ли да бъде взета предвид? Винаги съм се опитвал да работя по-усърдно, така че моите постижения да говорят сами за себе си."

Между другото, Тръмп също се изказа по темата за непотизма, като увери, че децата му не могат да бъдат уличени в нещо подобно.

Синът на Байдън в мемоарите си обаче многократно се опитва да оправдае работата си в Украйна. „Не съм направил нищо неетично и никога не съм бил обвиняван в някакви неправомерни действия. В тази ситуация вярвам, че няма значение дали съм заел това място или не. Така или иначе върху мен щаха да се изсипят нападки”, написа той.

В същото време Байдън-младши избра да не споменава продължаващото разследване на данъчните си дела в Министерството на правосъдието. Понастоящем федералните прокурори разследват дали той е укривал доходите си от Китай, според добре осведомени източници. Хънтър Байдън също пише, че ако отново му бъде предложен избор, нямаше да се присъедини към борда на директорите на украинската газова компания.

Шампанско на 8, романтика с вдовицата на брат му, мотели по 59 долара

В книгата синът на президента е откровен за страстта си към алкохола и наркотиците, която, според него се е появила заради загубата на близки. Байдън си спомня, че за първи път е пил, когато е бил на 8 години (чаша шампанско на парти в деня на изборите с баща си), и е свързал зависимостта си със смъртта на майка си и сестра си в автомобилна катастрофа, когато той все още е бил дете, а след това смъртта на брат му ...

Той разказва подробно за разпадането на първия си брак и провалената връзка с вдовицата на брат си. Той пише, че те са започнали като „изправени пред общи трудности“, но са се разделили, тъй като заради пиянство и наркотици той никога не е бил у дома. Байдън вярва, че втората му съпруга Мелиса Коен му е помогнала да прекъсне цикъла на рехабилитация и рецидиви.

„През последните пет години загубих двадесетгодишен брак, към главата ми насочваха пистолети и бях прецакан. Отсядал съм в крайпътни мотели за 59 долара на вечер, плашейки семейството си повече, отколкото себе си “, описва Байдън-младши събитията след смъртта на брат през 2015 г.

Белият дом отказа да коментира книгата, позовавайки се на изявление на президента и първата дама Джил Байдън в началото на февруари, когато книгата беше обявена.

„Възхищаваме се на силата и смелостта на нашия син Хънтър, който говори за пристрастяването си, без да се крие, така че другите да се разпознаят в неговите изпитания и да намерят надежда“, се казва в изявлението.

Защо, макар да отрича корупцията, не иска да се присъедини отново към „Бурисма“?

Сред експертната общност в САЩ мненията относно мемоарите на сина на Байдън са разделени. Някои го наричат „признание“ и опит за предизвикване на съчувствие, други - по-прозаично, го смятат за желание за печелене на пари, а публикуването му е било отложено „след изборите“, за да не навреди на избора на Джо Байдън .

„Когато не става въпрос за опрощение или съпричастност, Хънтър Байдън пусна тези мемоари, само за да каже своето мнение“, пише Рон Елвинг, журналист – демократ.

„Това е някакво откровение на„ блудния син “, което, очевидно, от една страна, има за цел да вдъхне съпричастност сред читателите, а от друга - своеобразна„ обяснителна “бележка по обвиненията срещу Хънтър Байдън които прозвучаха по време на предизборната кампания на баща му.

И трябва да помним, че срещу него продължават данъчни разследвания. Изглежда като опит да се оправдае и да отклони подозренията от баща си, нещо като предпазна мрежа за използване на случая „Бурисма“ в бъдеще.

В същото време противоречията остават - напълно неразбираемо е как Хънтър може да отрече всякакви неправомерни действия в Украйна и в същото време да декларира, че не би заел тази позиция, ако отново има възможност. Защо да не работи отново за тази компания, ако в нея няма нищо незаконно?

Друг е въпросът доколко „великата“ фигура на Хънтър Байдън заслужава мемоари. Той не е Майкъл Болтън, не е Барак Обама. Въпреки това, поради скандалния характер на книгата, се очаква тя да се превърне в бестселър (както някои се шегуват, ще бъде разпродадена в САЩ, Китай и Украйна, където той е заподозрян в корупция) и Хънтър ще спечели добри пари “, каза американският блогър и журналист Гейб Камински пред „Страна“.

Прочети цялата публикация