Fakti.bg | 05.04.2021 14:32:15 | 295

Гражданският феномен „105“


Вероятно си спомняте ефекта „Любимец 13“ и как в началото на преференциалното гласуване, заради дублиране на номера на партията и преференцията на даден кандидат в нея, никому непознати хора реализираха огромен преференциален вот и изместваха титулярни кандидати.

Е, с все повече налагащото се машинно гласуване, при което преди гласуване на екрана се изписва освен партията и името на преференциално избрания кандидат, тази аномалия все повече ще изчезва.

На последните избори се появи обаче един друг феномен: За първи път в трите софийски листи на политическа сила бяха поставени граждански кандидати с един и същ номер – 105, тъй като „Демократична България“ им отреди да са на петите места, потенциално неизбираеми на пръв поглед.

Става дума за известните икономисти от гражданската квота на "Демократична България" - Мартин Димитров и Георги Ганев, и адвоката Петър Славов (също от гражданската квота на "Демократична България") – или „Доброто Трио“, какъвто прякор им бе измислен, малко след като започнаха активната си преференциална кампания. Кампания, в която взаимно си помагаха и така си „прехвърляха“ гласове на свои симпатизанти, които живеят в различни райони от този на кандидата, когото познават. Но имайки един и същ номер 105, гласувайки по този начин в София вотът винаги отиваше при някой от тях, а те работеха като екип. Като хора с десни убеждения, измислиха (или по-скоро заимстваха от М. Тачър) слогана „105 винаги е правилния (right) избор в София” – от популярната ѝ реплика „Има два пътя – десен (right, означаващо и „правилен“ на английски) и грешен.

И резултатите не закъсняха – по предварителни данни от ЦИК и преброени около 80% от протоколите, Мартин Димитров е избран преференциално с близо 10% от преференциите в 24 МИР, а Георги Ганев (вероятно също преференциално) – в 23 МИР, като всеки от тях е получил съответно близо 4000 и 3000 преференциални гласа в тези традиционно силни за десницата райони, където „Демократична България“ има подкрепата на над 25% от избирателите.

Единствено влизането на Петър Славов остава под въпрос за момента, независимо от масирания преференциален вот и за него. Макар той да е в по-малко популярния за десните 25 МИР, само 1% не му достига да активира преференциалния праг (по закон поне 7% от гласовете, подадени за листата на партията на парламентарни избори трябва да са за даден кандидат, за да може да измести стоящите пред него). За него остава обаче възможността да се реализира и без да е активирал преференцията, тъй като Христо Иванов е водач и в гр. Пловдив, а д-р Симидчиев води листата от София-област и неотдавна обеща публично да влезе именно от там, ако бъде избран и на двете места.

Във всички случаи обаче, след тези избори силата на гражданския вот е ясно видима и е любопитно дали и друг път политически формации ще позволят подобна обща кампания на граждански кандидати в техните листи.

Прочети цялата публикация