БНР | 10.04.2021 07:22:02 | 269

Германия в търсене на визионер за преодоляване на кризата с доверието в политическия елит


Като кораб без капитан изглежда Германия в момента. Канцлерът Ангела Меркел брои месеците до края на политическата си кариера, а собствената й политика през 16-те години на управление не позволи израстването на неин достоен заместник в партията ѝ ХДС. Пандемията, която ще бележи залеза на Меркел, вкара консервативния блок ХДС/ХСС в братоубийствена борба за надмощие. За след Великден отложиха консерваторите номинацията за канцлер за предстоящите през септември парламентарни избори. Но сякаш въпросът не е, дали баварският министър-председател Маркус Зьодер, или премиерът на Северен Рейн Вестфалия Армин Лашет ще се борят за канцлерския пост. Липсват идеи за бъдещето.

Идеи за бъдещето имат Зелените - не само за преход към климатично неутрална икономика, но и за дигитализация и реформа в образованието например. Изправен пред заплахата дори от изборна загуба наесен, лидерът на баварския Християнсоциален съюз Маркус Зьодер призова тази седмица отиващата си Ангела Меркел да подкрепи консерваторите в предизборната кампания. Защо баварският премиер е така загрижен за властта в Берлин, след като все още твърди, че няма да напусне Мюнхен, защото мястото му е в Бавария? Политологът проф. Вернер Вайденфелд от Мюнхенския университет коментира пред БНР:

"Действително, Зьодер непрекъснато повтаря, че мястото му е в Бавария. Въпреки това не успява да спре спекулациите. Но трябва да имате предвид, че за първи път в историята на Федералната република канцлерът няма да участва в парламентарните избори. За първи път управляващите не могат да разчитат на бонуса, който им дава властта.

Това разпалва страстите. И не е нищо друго, освен отклоняване на вниманието от основния въпрос - как борбата за власт ще помогне да излезем от кризата? Не е толкова важно, дали Зьодер или Лашет или някой друг ще бъде номиниран за канцлерския пост. Важно е, какво ще прави Германия след изборите".

Какво ще прави Германия след изборите?

"Няма стратегия. А кризите се трупат една върху друга. Освен пандемията, която е безпрецедентна в най-новата ни история, затъва и икономиката ни. Управляващите консерватори са обвинени в корупция, което отдавна не се е случвало в такъв размер. Всичко това доведе до небивал спад на доверието в политиката изобщо.

Твърди електорати вече няма. Партиите трябва да се справят с много динамичните нагласи на избирателите. Но най-големият дефект на политическата ситуация е липсата на стратегия и визия за бъдещето, за развитието на обществото. Точно това обаче тревожи хората. Социологическите анализи сочат, че все повече хора, все повече млади хора, се страхуват от бъдещето. Като причина те посочват изолацията, в която живеем.

От партиите, които ще се явят на изборите, само една увеличава рейтинга си. Това са Зелените. Към момента те събират 14 процента повече подкрепа в сравнение с последните избори през 2017 година. Всички останали партии губят".


С какво успяват Зелените да трупат точки, проф. Вайденфелд?

"Още преди пандемията Зелените успяха да наложат важни за обществото теми. Още тогава опазването на природата и климатичните промени се бяха превърнали във водеща тема.

Стилът на комуникация на Зелените също им носи точки. Те са млади, усмихнати, свежи, бързо скъсяват дистанцията. Освен това наложиха теми, които са важни за бъдещето, например дигитализацията и мобилността".

След десетина дни Зелените ще обявят своята номинация за канцлер. Това ще им донесе ли допълнителни точки?

"Да, при това не на последно място, защото ХДС/ХСС се бавят. Голяма част от германците вече негодуват и се подиграват на консерваторите заради отлагането на номинацията. На този фон обявяването на шпитценкандидата на Зелените със сигурност ще се приеме много добре.

Ако така продължават нещата, накрая може да се окаже, че Зелените ще спечелят изборите. Това вече никой не го изключва".

Баварският министър-председател и лидер на ХСС Маркус Зрьодер обясни в телевизионно интервю, че без участието на канцлера Ангела Меркел в предизборната кампания консервативният блок ХДС/ХСС може да бъде неприятно изненадан на изборите. Какво се крие зад този тактически ход?

"Зьодер се опита да подкопае подкрепата на Християндемократическия съюз за партийния лидер Армин Лашет. Първоначално канцлерът Ангела Меркел подкрепяше Лашет. Не много открито, но все пак. Но той явно не оправда очакванията й, че ще се скрие зад гърба й.

Борбата за надмощие между двете посестрими партии - ХДС и ХСС - не е от вчера. Досега два пъти победител е излизал баварският Християнсоциален съюз - в началото на 80-те години номинацията за канцлер спечели Франц-Йозеф Щраус, но загуби изборите. След това през 2002 година баварецът Едмунд Щойбер беше номиниран за канцлер, защото всички смятаха, че Меркел е все още неопитна като председател на ХДС. Но и Щойбер загуби изборите".

Може би ХСС със Зьодер ще успее от трети опит. Това поне сочат социологическите анкети. Защо го предпочитат германците?

"Пандемията извади на показ характера на политиците. И Зьодер на няколко пъти показа, че взима по-правилните решения за Бавария, отколкото канцлерът за Германия. А Лашет направи точно обратното - дълго време безпрекословно следваше канцлера Ангела Меркел и когато започна да й се противопоставя, вече беше късно да се профилира. Нормално е хората да не вярват на такъв политик".

Защо консерваторите позволиха това противоборство между двамата да измести смисления предизборен дебат за идеи и политики?

"Едно такова противоборство развива собствена динамика и тя трудно може да се спре. Освен това - връщам се на основния въпрос - никой не предлага стратегия за бъдещето. Когато няма спор около стратегии, на преден план излизат несъществените теми. Живеем в много комплексен свят. Промени се комуникацията ни, промени се всекидневието ни. В същото време хората се чувстват объркани и търсят отговори, които политиците не им дават. Две трети от германците не разбират днешния свят.

Иска ми се да чуя стратегически решения, прецизни отговори на изпитанията, които ни предстоят. Който успее да представи визия за бъдещето, ще бъде големият победител. Хората отдавна мечтаят за това.

Който може да обясни днешната ситуация и да си извади правилните изводи, ще спечели доверието на хората, които в днешно време са много объркани".

Интервюто на Весела Владкова с проф. Вернер Вайденфелд в предаването "Събота 150" можете да чуете от звуковия файл.

Прочети цялата публикация