БНР | 10.04.2021 14:21:12 | 267

Добро есе или видео - шанс за посещение в космическия център на НАСА в Измир


Центърът за творческо обучение дава 3 пълни и 20 частични стипендии на най-добре представилите се ученици в конкурса за есе или видео. Избраните ще прекарат седмица в космическия център на НАСА в Измир, Турция.    

Татяна, Светослав, Иван може би са бъдещите български космонавти. 

"Започнах да си  поставям различни цели и да ги изпълнявам. Разбрах за програмите на НАСА. Разбрах какъв човек трябва да бъда, с какъв характер, колко силна трябва да бъда, за да стана астронавт", каза Татяна. 

"Мислиш какво е космосът. Излизаш от Млечния път и нататък какво има - не знаеш. То е безкрайно и няма как да го обясниш", допълни Светослав.

"Когато си представиш какви са разстоянията, размерите, ти се чувстваш нищожен като една малка точка", подчерта Иван. 

Това те разказват във филма на Центъра за творческо обучение, посветен на един от лагерите, проведен през изминалите години. За 13 години близо 900 деца са минали през центъра и са запазили интереса си към природните науки, обясни координаторът на тазгодишната програма Мирослава Димитрова. 

Досегът със съвременни технологии в областта на астрономията, роботиката, астрофизиката и биологията са много важни, обясни Димитрова. 

"Вече има мисия, която е заселване на Марс. Там децата могат да си представят, че са на една колония на Марс. Те могат да управляват совалка. Има модел на совалка, те вече не се използват официално от НАСА, но това е досег до живота и работата на астронавтите. Не е само мисията, която изпълняват те. Занятията, които имат децата, са насочени към интеркултурния обмен, тъй като са деца от десетки страни по света. Програмата се провежда на английски с деца от различни страни. Идеята е те да се опознаят помежду си и да работят в екип, тъй като космическата надпревара е била между няколко основни сили преди много десетилетия. В днешно време космосът е изследван от международни екипи, които са съставени от хора от цял свят".

Лагерът на НАСА в Турция е пример какъв може да бъде и моделът на училище в бъдещето, съгласява се Мирослава Димитрова. Тя споделя, че Центърът за творческо обучение си партнира с програмата на министерството на образованието за изграждане на т.нар. СТЕМ центрове в училищата. 

"Точно това е бъдещето на училището - интердисциплинарните уроци, занятия. Не е нужно в един час - 40 минути - по биология да се учи само за биологията, много по-полезно е в рамките на няколко учебни седмици в различни часове учениците да се сблъскват с реалното измерение на науката в нашия живот". 

През юли и август ще има три групи за Центъра на НАСА в Измир, допълни тя:

"Точните дати ги има на нашия сайт. Към момента трябва да се пътува с отрицателен PSR тест до Турция, но това са изискванията до началото на май. За лятото нещата могат да се променят. Взети са мерки още миналото лято в Центъра в Турция. Намалили са малко броя на деца в една група, в момента ще бъдат по 10 деца в един отбор".

Целия репортаж можете да чуете в звуковия файл.


Прочети цялата публикация