Fakti.bg | 29.08.2021 15:04:54 | 84

САЩ и единадесет европейски страни осъдиха Китай за натиска над Литва


Ръководителите на парламентарни комисии по външни работи в САЩ и единадесет други европейски държави публикуваха по-рано тази седмица съвместно изявление, в което осъдиха усилията на Китай да накаже Литва за опитите ѝ да задълбочи връзките си с Тайван.

Американският сенатор Боб Менендес, британският депутат Том Тугендхат и техни колеги от Франция, Германия и други страни заявиха, че „категорично осъждат“ политическия, дипломатическия и икономически натиск на Пекин върху балтийската държава.

„Намесата във външните работи на държава от ЕС и НАТО не е нито добре дошла, нито приемлива.“

Изявлението идва в отговор на Китайските опити да санкционира Литва за решението си да отвори взаимни представителства с Тайван след месеци на затопляне на отношенията между двете страни. Пекин изрично възрази срещу планираното използване на думата „Тайван“ в името на представителството на островната страна в Литва. В допълнение към отзоваването на посланика си от Вилнюс и отпращането на посланика на Литва от Пекин, Китай предприе и по-крайни мерки, сред които спирането на директните товарни влакови услуги към балтийската страна.

В изявлението бе посочено, че се подкрепят стремежите на Литва да си сътрудничи с Китай, но се приветстват и развиващите се икономически отношения с Тайван. „Призоваваме Литва да запази сегашния си курс“, като продължи да пренебрегва „агресивното“ поведение на Китай.

„Призоваваме нашите правителства, Европейския съюз и другите съюзници да предоставят пълна подкрепа на Литва, тъй като тя сама определя политиките в интерес на собствения си народ“, се казва още в изявлението.

В отговор тайванското Министерство на външните работи излезе с изявление, в което изрази своята благодарност и се ангажира да продължава да работи съвместно с другите демократични нации, с които споделят сходни виждания и ценности.

Междувременно Матас Малдейкис, литовски парламентарист, заяви, че вижда ситуацията в Литва като тест за това как демокрациите ще се справят под натиска на комунистически Китай. Според него реакцията на Пекин произтича от страх, че Литва ще отвори „кутията на Пандора“ – много държави ще започнат да установяват по-тесни отношения с Тайван. Той отбеляза още, че други страни, сред които Япония, Швеция, Канада и Австралия, също са се сблъсквали с политически и икономически натиск и заплахи от от авторитарната страна (макар и не непременно свързани с тайванския въпрос), добавяйки, че това „не е начинът за изграждане на взаимно доверие и устойчиви отношения“. Всякакви отстъпки в този момент само ще доведат до това Пекин да придобие по-голяма увереност и да постави по-големи изисквания в бъдеще. В отговор на този вид заплахи демокрациите трябва да работят съвместно за изграждане на по-устойчиви форми на сътрудничество, за да защитят общите си интереси, каза още Малдейкис.

Прочети цялата публикация