БНР | 08.09.2021 16:00:17 | 93

САЩ, ЕС и ООН изразиха притеснения за обявеното вчера от талибаните правителство


Съединените щати, Европейският съюз и ООН изразиха притеснения за състава на обявеното вчера от талибаните временно правителство.

То е съставено само от мъже, само талибани, вътрешният министър е издирван от ФБР за тероризъм, премиерът е в черния списък на ООН, а министърът на отбраната е син на бившия талибански лидер Молла Омар.

От Държавния департамент на Съeдинените щати отбелязаха, че обявените имена в кабинета на талибаните са само от вътрешния кръг на движението и техни близки сътрудници. Отчита се и че няма нито една жена в правителството. Вашингтон изразява загриженост за принадлежността и връзките на някои от членовете на кабинета.

Говорител на Държавния департамент допълва: "разбираме, че талибаните представиха това като служебен кабинет, но ще съдим по техните действия, а не думи".

Новите управляващи не спазиха обещанието си в правителството да бъдат включени и представени различните етнически и религиозни групи в обществото, се казва в позиция на Европейския съюз.

Зам.-председателят на Европейската комисия Марош Шефчович обяви, че Брюксел е готов да продължи с хуманитарната помощ за Афганистан, но ще следи внимателно ситуацията в страната.

"В момента правим оценка на ситуацията, за да сигурни, че хуманитарната помощ отива при хора, които наистина се нуждаят от нея. В страната има вътрешно разселени лица, има вътрешна миграция, затова трябва да продължим, но да процедираме много внимателно".

Умерена реакция дойде от Русия и Турция. Говорителят на Кремъл Дмитрий Песков заяви, че Москва ще следи внимателно по-нататъшните действия на афганистанското правителство. Подобна позиция изрази и турският президент Реджеп Ердоган, който каза, че все още не е ясно колко ще продължи властта на обявеното правителство.

Китай пък приветства края на "триседмичната анархия" и призова талибаните да възстановят реда в страната. Талибаните показаха "прагматизъм" и трябва да бъдат съдени по действията си, обяви пред Франс прес официален представител на Катар.

При обявяването на правителството талибаните обявиха страната за "Ислямско емирство", а върховният им водач Хибатула Ахундзада подчерта, че новоназначеното правителство ще спазва законите на шериата. Това бе първото му послание, откакто талибаните превзеха Афганистан.

Молла Мохамед Хасан Ахунд - съосновател на талибанското движение и председател на ръководния съвет на талибаните беше посочен за действащ премиер.

Молла Абдул Гани Барадар, смятан за реален лидер на талибаните, ще заеме поста вицепремиер.

Вътрешен министър ще е Сираджудин Хакани, който се приема за терорист от американските власти, а ФБР предлага награда до 5 милиона долара за информация, която може да доведе до ареста му.

Молла Якуб Муджахид ще заеме поста министър на отбраната. Той е приеман от Запада за умерен по талибанските стандарти и е подкрепил прекратяването на 20-годишния конфликт в Афганистан чрез преговори.

Новите власти в Афганистан ще се изправят пред сериозни предизвикателства - като икономическата и хуманитарната криза в страната, както осигуряването на международно признаване на тяхната власт.







Прочети цялата публикация