Fakti.bg | 15.09.2021 20:10:42 | 122

Словения е полуфиналист на Евроволей 2021 след триумф над един от домакините

Действащите вицешампиони от Словения се класираха за полуфиналите на Евроволей 2021. Воденият от Алберто Джулиани тим се наложи безпроблемно над приятната изненада на турнира - домакините от Чехия, с 3:0 (25:21, 25:19, 27:25) в последния мач от 1/4-финалите, игран тази вечер пред над 5000 зрители в зала "Остравар Арена" в Острава.

Така Словения продължава напред към финалната четворка на Европейското първенство в Катовице. Там на полуфиналите словенците ги очакват другите домакини и световни шампиони от Полша, които вчера елиминираха олимпийския вицешампион Русия също след 3:0 гейма. Срещата ще бъде повторение на полуфинала на шампионата на Стария континент през 2019 година, когато Словения спечели с 3:1 гейма.

Полуфиналът между Словения и Полша ще бъде в събота (18 септември) от 21,30 часа българско време. Преди това от 18,30 часа пък ще бъде първата полуфинална среща между настоящия шампион Сърбия и Италия.

Чехия пък ще завърши на 8-о място в крайното подреждане на Евроволей 2021, което е най-доброто им класиране след 7-а позиция през 2017-а.

Най-полезен за Словения бе Тончек Щерн със страхотните 19 точки (1 блок, 1 ас и 68% ефективност в атака) за победата. Капитанът Тине Урнаут добави още 13 точки (1 блок, 67% ефективност в атака и 33% позитивно посрещане) за успеха.

За чехите резервата Ян Гълъбов (1 блок, 1 ас, 61% ефективност в атака и 36% позитивно посрещане) и Ян Хадрава (1 блок, 2 аса и 43% ефективност в атака) реализираха 13 и 12 точки.