БНР | 20.09.2021 08:35:06 | 145

Отборите ни на надеждата в топ 6 в Утрехт

Женският "отбор на надеждата" на България зае четвърто място в крайното класиране на завършилото вчера европейско първенство по футбол за хора в неравностойно положение European Life Goals Games 2021 в Утрехт, Нидерландия. Мъжкият ни тим пък е пети.

В надпреварата се включиха общо 13 дамски състава. Българският тим приключи на второ място в предварителна група Б на турнира с актив от 4 победи и 1 загуба и това му отреди за съперник на полуфиналите в турнира лидера в група А Дания. Датчанките надиграха безапелационно българските националки с резултат 6:1 и ги изпратиха да играят срещу Нидерландия в двубоя за третото място. Тимът на домакините бързо пое инициативата в срещата и поведе с 3:0.

Българките се опитаха да се върнат в мача, отбелязаха 3 попадения, но в крайна сметка загубиха двубоя с 3:5 и завършиха четвърти на европейския шампионат. Всичките седем дами в българския тим са израснали в институции или все още живеят в тях. Четири от националните състезателки към настоящия момент са настанени във възпитателното училище интернат в плевенското село Подем. Треньор на отбора е Ива Радкова. Европейската титла беше спечелена от тима на Румъния, който победи във финала Дания с 5:0.

Мъжкият "отбор на надеждата" зае пето място в крайното класиране на шампионата, след като победи последователно Нидерландия (11:4) и Австрия (3:2) в двубоите за разпределение на местата от 5 до 8. Българските национали не успяха да се класират в топ 4 на европейското първенство, след като загубиха изненадващо на 1/4-финалите с 3:4 от състава на Дания. В крайна сметка датчаните стигнаха до финала, където завършиха 5:5 в редовното време срещу тима на Унгария, но впоследствие загубиха след изпълнение на дузпи.