Fakti.bg | 23.09.2021 15:13:12 | 159

Голяма мъка: Дузпа класира Лудогорец напред за Купата на България

Лудогорец успя да се класира за следващия етап за Купата на България, след като победи с минималното 1:0 Спартак (Варна) в 1/16-финалната фаза на турнира. Двубоят се игра на стадион “Спартак” в морската ни столица, а домакините също оставиха добри впечатления с играта си. Дузпа в края на първото полувреме обаче реши изхода от срещата, а точен за “орлите” бе Ихинио Марин (45’), който попадна за пръв път в стартовия състав на разградчани от 11 месеца насам. Иначе и двата тима бяха без треньорите си, след като Васил Петров е наказан, а Валдас Дамбраускас е заразен с COVID-19.

Още във втората минута Лудогорец можеше да открие резултата, но Станислав Нисторов спаси удар от малък ъгъл на Ротариу. В следващите минути сериозни положения липсваха, като имаше повече битка в средата на терена. В 18-ата минута Петър Георгиев стреля от границата на наказателно поле, но опитът му се оказа прекалено слаб и не затрудни стража на Спартак.

В 26-ата минута Спартак имаше прекрасна възможност, с която можеше да поведе в резултата. След изпълнение на ъглов удар топката стигна до Ибрям, който отклони към Цветан Илиев. Той от своя страна игра с глава, но кълбото се удари в защитник на Лудогорец и отново се върна в полузащитника на варненци. Последва втори опит на Илиев, този път след удар с крак, а Кристиан Кахлина трябваше да се намесва, за да предотврати попадение в своята врата.

6 минути по-късно Начев направи хубав пробив и навърза няколко футболисти в зелено около себе си, но завършващият му шут се оказа доста слаб и неточен.

В 39-ата минута единствено Станислав Нистеров спаси отборът си от изоставане в резултата. Неточност на Начев в средата на терена доведе до бърза контраатака на Лудогорец, след която Ихинио Марин се оказа на чиста позиция и стреля, но стражът на Спартак спаси. Топката обаче се върна в краката на Доминик Янков, който отправи удар от воле, а кълбото прехвърляше вратаря и летеше право във вратата на “соколите”. Със сетни сили обаче Нистеров успя да избие с една ръка и изкара в корнер.

В 45-ата минута “орлите” получиха право да изпълнят дузпа след нарушение на Никола Борисов срещу Доминик Янков. С изпълнението се нагърби Ихинио Марин, който не сбърка и откри за 0:1.

Второто полувреме започна с претенции на домакините за дузпа, но желанията им не бяха уважени от главния съдия Станислав Тодоров, който вдигна картон за симулация. В следващите минути темпото на игра спадна и сериозни положения липсваха пред двете врати.

В 63-ата минута домакините можеха да изравнят резултата. След прекрасно центриране отдясно на Генади Луго Георги Бабалиев бе оставен сам на далечната греда и отправи опасен удар с глава. Топката обаче премина на сантиметри от страничния стълб. Минута по-късно отново Бабалиев проби отляво и стреля от малък ъгъл, но Кахлина изби.

След минути на затишие пред двете врати Спартак върна напрежението в наказателното поле на гостите след изпълнение на корнер. Там обаче нямаше кой да отправи удар, с който да застраши вратата на “орлите” и всичко се размина само с остри центрирания. В 82-ата минута Генади Луго стреля с глава, но отново неточно.

Така Спартак напуска турнира за Купата на България, а Лудогорец ще очаква жребия, за да разбере следващия си съперник в турнира. Иначе следващия мач на “зелените” е срещу Ботев (Враца) като в efbet Лига, а за “соколите” следва битка за върха във Втора лига срещу Хебър (Пазарджик).