БНР | 25.09.2021 14:02:37 | 189

Манчестър Сити победи Челси като гост, издънка на Манчестър Юнайтед у дома

Манчестър Сити постигна ценен успех при визитата на Челси с минималното 1:0 в първа среща от шестия кръг на английската Висша лига.

Шампионите владееха топката повече през първото полувреме на мача, като имаха добър шанс да открият резултата чрез Габриел Жезус, който спря с рамо топката, но изстрелът му с левия крак бе неточен. От другата страна, възпитаниците на Томас Тухел разчитаха на контраатаки и добра игра в защита – при една от контрите Ромелу Лукаку се размина с това да нанесе удар по посока вратата на Едерсон след центриране на Тимо Вернер.

След паузата „сините“ се пропукаха в 53-та минута, когато Жезус отправи изстрел към Едуар Менди, топката рикошира и излъга безпомощния сенегалски страж на домакините за 1:0. След това „гражданите“ на няколко пъти можеха да нанесат решителен втори удар, но с пропуски се отчетоха Джак Грийлиш и Жезус, като бразилецът бе разколебан от отличната намеса на голлинията на резервата Тиаго Силва. Челси вкара топката в мрежата на гостите чрез Лукаку, но голът бе правилно отменен заради засада при подаването към влезлия от пейката Кай Хаверц.

В крайна сметка, резултатът остана непроменен до края на мача и така Пеп Гуардиола взе реванш от Томас Тухел за предишните си несполуки срещу него след идването му начело на Челси, включително финала в Шампионска лига, загубен от „небесносините“ с 0:1. Това бе и първо поражение за лондочани от началото на кампанията, като двата състава вече имат по 13 точки. В следващия кръг Челси приема Саутхемптън, докато Сити имат ново тежко гостуване, този път на Ливърпул.

В другия мач от ранния съботен следобед в Премиършип, Астън Вила изненада Манчестър Юнайтед и спечели с 1:0 насред „Олд Трафорд“. Гостите имаха добри възможности да открият резултата преди почивката чрез Мат Таргет и Оли Уоткинс, но те се отчетоха с пропуски. От другата страна, „червените дяволи“ стигнаха само до един точен удар преди паузата, дело на Мейсън Грийнууд. Пол Погба пък се размина с гола след удар с глава при една отклонена топка от корнер.

След паузата драмата се разигра в заключителните мигове на двубоя. Първо, Кортни Хаус отбеляза с глава след ъглов удар, прострелвайки Давид де Хеа. Голът бе разглеждан от Системата за видеоповторение (ВАР) за засада на Уоткинс, който бе в близост до испанския страж, но технологията отчете, че нападателят на бирмингамци не е нарушил видимостта на Де Хеа и зачете попадението.

В третата минута от добавеното време домакините получиха отлична възможност да възстановят равенството и да избегнат поражението, но Бруно Фернандеш се провали от бялата точка. Така, Юнайтед, подобно на Челси, усети горчивия вкус от загубата за първи път през кампанията във Висшата лига. Тимът остава с 13 точки, колкото имат Челси, Манчестър Сити и Ливърпул, който обаче по-късно гостува на новака Брентфорд. Астън Вила е седми с десет пункта. В следващия кръг Юнайтед приемат Евертън, докато Вила гостуват на Тотнъм.