БНР | 16.10.2021 14:45:27 | 106

НАСА изстреля успешно апарата "Луси" на 12-годишна мисия около Юпитер


НАСА изстреля успешно от Флорида роботизирания апарат "Луси" на 12-годишна мисия до астероиди в орбита около Юпитер. Те ще бъдат изследвани за първи път.

Наречена на древна вкаменелост на прачовек, "Луси" ще стане първият космически апарат, задвижван от слънчева енергия, който ще стигне толкова далеч от Слънцето и ще наблюдава повече астероиди от всяка друга сонда преди нея - общо осем. Луси ще направи и три прелитания над Земята, което ще я направи първия космически апарат, който ще се върне в близост до нашата планета от външната част на слънчева система.

"Луси" ще премине край астероидите на около 400 километра от повърхността им и ще използва бордовите си инструменти и голямата си антена, за да изследва геологията им, включително състав, маса, плътност и обем. Също така ще се картографира температурата на повърхността на астероидите.

Троянските астероиди на Юпитер, за които се смята, че наброяват над 7000, са останки от формирането на газовите гиганти Юпитер, Сатурн, Уран и Нептун. Учените смятат, че те съдържат важни сведения за състава и условията в протопланетния диск, от който са се образували всички планети в нашата Слънчева система, включително Земята.

Вкаменелостта "Луси" е открита в Етиопия през 1974 г. и помага да се хвърли светлина върху човешката еволюция. Името на космическата мисия е избрано с надеждата, че тя ще хвърли светлина върху еволюцията на Слънчевата система. Палеоантрополозите, които откриват останките, я кръщават на песента на "Битълс" "Lucy in the Sky with Diamonds", която пускат да звучи в лагера на експедицията.

Междувременно китайският космически кораб "Шънчжоу-13" с трима души на борда се скачи успешно с главния модул на китайската орбитална станция. Тя все още е в процес на изграждане, но на основния модул вече е осигурено пространство от около 50 кубически метра за обитаване от екипажа, който се очаква да остане на борда шест месеца, през които ще работи по оборудването за бъдещото доизграждане на станцията.


Прочети цялата публикация