БНР | 17.10.2021 10:34:32 | 143

Христо Тодоров и идеите му срещу атаки над невронните мрежи


Дванайсетокласникът от Природоматематическата гимназия в Кюстендил Христо Тодоров е един от двамата носители на тазгодишната грамота „Джон Атанасов - дебютен пробив в областта на компютърните технологии“. Отличието се връчва на ученици, студенти и млади специалисти, постигнали високи резултати с авторски проекти на национални и международни конкурси.

Христо Тодоров е автор на три научни и приложни проекта, носител е на отличия от редица престижни състезания. Класиран е за участие в конкурса на Европейския съюз за млади учени 2021 и печели наградата на швейцарския форум за млади таланти с авторски проект.

Разработката на Христо Тодоров изследва възможностите за противникови атаки към невронните мрежи и с това помага за предотвратяване на киберпрестъпления.

„Ако имаме например една снимка на куче, която е била класифицирана правилно в тая невронна мрежа, ние можем да променим просто един пиксел и тя бъде класифицирана като нещо тотално различно. И се оказа, че по този начин могат да бъдат изграждани атаки, например срещу самоуправляващи се автомобили или срещу системи за лицево разпознаване. И с това, с което се занимава моята разработка, е да създам нови видове атаки, които са по-ефикасни, по-бързи и са по-добре измислени, защото това е единственият начин да ги закаляваме, така да кажем, невронните мрежи и те да стават по-стабилни. Невронните мрежи, които са по-стабилни, могат да бъдат атакувани по-трудно“, коментира Тодоров.

Д-р Венелин Тодоров – носител на голямата Награда „Джон Атанасов“ 2021

За него всичко започнало от интерес към математиката:

„Започнах да ходя на състезания и оттам се запалих по нея. После се пренесе интересът ми към компютърни науки, някъде към шести клас, започнах да играя игри. И така, малко по-малко се запалих към програмирането".

След като завърши гимназия Христо Тодоров планира да учи в чужбина, а „след това да се върна в България, това е планът засега“.

Прочети цялата публикация